انقلاب اسلامی تاریخ تازه ها چند رسانه‌ای حجت الاسلام و المسلمین سیدحمید روحانی

خاطراتی از درس های ولایت فقیه امام در نجف به روایت استاد سید حمید روحانی

– به مناسبت #پنجاهمین_سالگرد آغاز درس‌های ولایت‌فقیه امام در نجف

*چاپ سلسله درس‏هاى حکومت اسلامى از انتشار مخفیانه تا توزیع مجاهدانه

یکم بهمن سال‌روز آغاز درس‌های ولایت‌فقیه و حکومت اسلامی در نجف بود که به جرأت می‌توان گفت تحولی بود برای فضای نامهربان و دور افتاده از سیاست نجف.
در درس‌های امام در نجف شاگردان متعددی از امام حضور داشتند اما یکی از آن‌ها مسئولیت تنظیم و تدوین درس‌ها را برعهده گرفت: حجت‌الاسلام و المسلمین سیدحمید روحانی.

به همین مناسبت؛ خاطرات ایشان را از طرح بحث حکومت اسلامی و فراز و فرودها و چالش‌های انتشار آن را با هم مرور می‌کنیم. به امید آن‌که ندای نصرت‌خواهی امام از حوزه و دانشگاه بیش از پیش شنیده شود:

بیش از دو روز از طرح بحث «حکومت اسلامى» نگذشته بود که در صدد بر آمدیم بحث مزبور را از نوار پیاده کرده، هر چه سریعتر تنظیم و چاپ کنیم و براى توزیع در مراسم حج به مکه بفرستیم.

از آنجا که تا آغاز مراسم حج فرصتى چندان باقى نبود، باید با سرعت و کوشش هر چه بیشتر دست به کار مى‏ شدیم و براى چاپ و نشر آن، تمام نیروى خود را به کار مى‏گرفتیم، از این رو، نیروى جوان و مبارز حوزۀ نجف را بسیج کردیم و گروهى را مسئول پیاده کردن نوارهاى بحث حکومت اسلامى و دسته‏اى را مسئول امور چاپ قرار دادیم.

نگارنده(سیدحمید روحانی) نیز مسئولیت تنظیم، تدوین و تیترگذارى آن را بر عهده گرفت و به این ترتیب کار بسرعت و موفقیت پیش رفت و فقط پنج روز از طرح بحث حکومت اسلامى از طرف امام گذشته بود که اولین جزوۀ آن، که شامل ۲ درس‏‏‏ بود از چاپ در آمد که موجب شگفتى و حیرت عموم افرادى که در جریان کار قرار داشتند، واقع شد؛ درس‏هاى بعدى نیز، به ترتیب و بسرعت از چاپ در آمد.

مجموع بحث امام دربارۀ حکومت اسلامى ۱۲ درس بود که در ۶ جزوه تدوین و تنظیم گردید و فقط ۳ جزوۀ آن به مراسم حج آن سال رسید و در حد وسیعى همراه با خود نوار، میان زائران خانۀ خدا پخش شد و از طریق آنان به ایران فرستاده شد. بسیارى از زائران پارسى‏ زبان خانه خدا نوار و جزوۀ بحث حکومت اسلامى را به عنوان بهترین ارمغان با خود به ایران بردند و به بستگان و دوستان خویش هدیه کردند.

همزمان با چاپ و نشر جزوه‏ هاى فارسى «حکومت اسلامى» بر آن شدیم که آن را به عربى ترجمه کرده، در میان برادران عرب در کشورهاى عربى توزیع کنیم. با آنکه در برگرداندن آن به عربى با مشکل نداشتن مترجم روبه‏ رو بودیم؛ بیش از هفته‏ اى از طرح بحث حکومت اسلامى نگذشته بود که ترجمه عربى درس اول و دوم نیز با مقدمه‏ اى که بر آن نوشته بودم، از چاپ در آمد و جزوه‏ هاى دیگر نیز یکى پس از دیگرى هر یک با مقدمه‏ اى به چاپ رسید و در عراق و دیگر کشورهاى عربى پخش گردید.

در مقدمۀ هر یک از جزوه‏ هاى عربى تا آنجا که در توان این قلم بود، در ترسیم چهرۀ امام و راه و خط او کوشش شد و هدف و انگیزۀ او از نهضت علیه رژیم ایران تشریح گردید و نقش او در بسیج ملت ایران براى آزادى فلسطین و مبارزه علیه صهیونیسم اشغالگر بازگو شد و فرازهایى از گفته‏ ها و نوشته‏ هاى امام دربارۀ فلسطین، اعراب و صهیونیسم، باز گفته شد.

لازم به یادآورى است که از آغاز نهضت اسلامى در ایران، این اولین بار بود که هدف و انگیزۀ امام از این نهضت و نیز جریان ۱۵ خرداد و زندان و تبعید امام، به زبان عربى منعکس مى‏ شد و در دسترس عموم مردم عرب قرار مى‏ گرفت.(نهضت امام خمینی،ج ۲، صص ۷۶۱- ۷۵۸)

*تحولات نجف و طرح حکومت اسلامى

عوامل و ایادى استعمار در نجف اشرف یکباره متوجه شدند که امام از پس از زمانى سکوت ظاهرى تاکتیکى در منبر مسجد شیخ انصارى زنگ بیدارى توده‏ ها را به صدا در آورده است و با روشنگرى‏ ها و افشاگرى‏ هاى خود، مى‏ خواهد زمینه تحول و حرکتى را پدید آورد.

لذا با درک این حقیقت بر آن شدند که پیش از گذشت فرصت و به بار نشستن شیوۀ تفکر امام، صداى آسمانى او را در گلو خفه کنند و از اخلال در آرامش مرگبار حوزۀ نجف جلوگیرى به عمل آورند. از این رو، از سویى تلاش گسترده و همه‏ جانبه‏ اى را براى بازداشتن افراد از شرکت در درس امام آغاز کردند و از سوى دیگر کوشیدند که با شایعه‏ سازى‏ هایى بحث حکومت اسلامى امام را مرموز، نادرست و غیراصولى جلوه دهند! لذا اینجا و آنجا شایع کردند که «مطرح کردن بحث #حکومت_اسلامى طبق نقشۀ تیمور بختیار است که مى‏ خواهد ایران را جمهورى کند»!! «در بحث #حکومت_اسلامى لبه تیز حمله متوجه امریکا شده است و این زمینه‏ ساز نفوذ کمونیست‏ها در ایران است»!! و از این بى‏ شرمانه‏ تر آنکه چند عنصر مرموز را واداشتند که جار و جنجال راه بیندازند و شایع کنند که «از طرف هواداران خمینى حزب #حکومت_اسلامى تشکیل شده است»! جریان تا آنجا دنباله پیدا کرد که نشستى تشکیل دادند تا به اصطلاح تحقیق و بررسى کنند که آیا چنین حزبى تشکیل گردیده یا نه! اینگونه دسیسه‏ ها از طرف ارتجاع نجف نمایانگر اثر ژرف، روشنى‏ بخش و آگاه‏ کنندۀ طرح #حکومت_اسلامى در حوزه خواب‏ ربوده نجف بود که موجب وحشت و نگرانى شب‏ زدگان و تاریک‏ اندیشان شده بود.

امام با شنیدن این شایعه که «حزب حکومت اسلامى تشکیل شده است» اظهار داشت:
«از آنجا که ما از حوزه‏ هاى علمیه خواستیم که روى #حکومت_اسلامى بحث و بررسى کنند و براى پیاده کردن آن فکرها را به کار اندازند، دشمن به وحشت افتاده است و با اینگونه شایعه پراکنى‏ ها مى‏ خواهد جوى بسازد تا کسى جرأت نکند حتى اسم #حکومت_اسلامى را بر زبان آورد». (نزدیک به این مضامین) از طرفی با القائات این جریان نجف مترجمین زبردست و ماهر، به سبب وابستگى بسیارشان با این و آن حزب، دسته و «بیت»، از هرگونه همکارى با امام و پیروان او سر باز مى‏ زدند! و آنگاه که یکى از روحانیان ایران مقیم نجف که تا حدودى به زبان عربى آشنایى داشت، مسئولیت ترجمۀ آن را بر عهده گرفت، با اعتراض شدید عناصر مرموز، ارتجاعى و حزبى نجف روبه‏ رو شد! و فشارهاى گوناگونى بر او وارد آمد. لیکن به‏ رغم این کارشکنى‏ ها و‌ سنگ‏ اندازى‏ ها ترجمۀ عربى درس اول و دوم همراه با مقدمه‏ اى از نگارنده خیلى زودتر از آنچه تصور مى‏ رفت، چاپ و منتشر شد و عوامل و ایادى استعمار را در نجف با حیرت، وحشت و شگفتى روبه‏ رو کرد و بر آن داشت که بار دیگر به جوسازى و سمپاشى دست بیازند و در حوزۀ نجف و میان مردم عرب شایع کنند که این جزوه را حزب بعث حاکم بر عراق ترجمه کرده و بر آن مقدمه زده است! در این نقشه تا حدودى موفق شدند و شمارى از جزوه‏هاى عربى را به اسم پخش و نشر از ما گرفتند و روانۀ رود دجله و فرات کردند! از دیگر توطئه‏ هاى آنان آنکه به اسم دلسوزى سر و صدا راه انداختند که این ترجمه غلط‏ هاى ادبى دارد! از نظر ترجمه افتضاح است! اصلاً به عربى نمى‏ ماند!از عرب‏ها هر که آن را بخواند مى‏ خندد!! و…‏‏.

لیکن در این میان رهبر ژرف‏ اندیش انقلاب که به توطئه‏ ها و دسیسه‏ هاى شیطانى ایادى مرموز استعمار به فوریت آگاهى مى‏ یابد، در این مقطع نیز به توطئه‏ شکنى پرداخت و نگارنده را فوراً به حضورطلبید و هشدار داد:«… این ترجمه تا آن حد که جار و جنجال روى آن راه انداختند نادرست و بى‏ ربط نیست،این سروصداها و جار و جنجال‏ها صرفاً به خاطر آن است که شما را از کار باز دارند و سرخورده سازند، تا نتوانید چهرۀ واقعى اسلام را به مردم عرب و غیرعرب نشان دهید و حقایق را براى آنان روشن سازید، من مطلع هستم که توطئه‏ هایى در کار است تا طرح #حکومت_اسلامى را در نطفه خفه کنند و از اینکه بحث #حکومت_اسلامى، ممکن است موجى به پا سازد و ملت اسلام را بسیج کند، خیلى‏ ها به وحشت افتاده‏اند و خواه‏ ناخواه ساکت نمى‏نشینند و هر روز بساطى راه مى‏ اندازند، لیکن شما بی اعتنا به این سرو صدا ها کار خود را دنبال کنید و نگرانی به خود راه ندهید..( نزدیک به این مضمون)

(نهضت امام خمینی، ج۲، صص ۷۳۱- ۷۳۴)

*جریان های سیاسی و بازتاب طرح حکومت اسلامی

آن دسته از چهره‏ هاى به ظاهر اسلامى برون‏ مرزى که به اصطلاح از اسلام دم مى‏ زدند، نه تنها کوچکترین واکنش مثبت و مؤثرى در برابر طرح حکومت اسلامى از خود نشان ندادند، بلکه از مطرح شدن این بحث از طرف امام سراپا لرزیدند.
زیرا اندیشه‏ هاى لیبرالیستى و غربى، به گونه‏اى آنان را تحت تأثیر قرار داده بود که حکومت اسلامى و ولایت فقیه براى آنان تحمل‏ ناپذیر بود، از این رو توطئه سکوتى از طرف عناصر لیبرال، غربزده و مادى‏ گرایان وابسته به غرب و شرق، علیه بحث حکومت اسلامى امام به وجود آمد! مارکسیست‏ها با آوردن آن بخش از سخنان امام که علیه رژیم شاه و استعمار بود، در زیر عنوان «دعوت به مبارزه»در نشریه‏ هاى خود، کوشیدند که به اصطلاح اسم «حکومت اسلامى» را براى همیشه مدفون سازند! براى این منظور نوشتند:

حضرت آیت‏ اللّه‏ خمینى در بهمن ماه ۱۳۴۸ هنگام تدریس، یک سلسله مطالبى درباره وظایف مسلمانان ایراد فرمودند که به صورت جزواتى چاپ و توزیع گردیده است. حضرت آیت‏ اللّه‏ خمینى در ضمن سخنرانى خود روحانیون و مردم را دعوت به مبارزه علیه استعمار و رژیم دیکتاتورى کرده‏اند که در اینجا نکاتى از آن نقل مى‏ گردد..» (ایران آزاد؛ ش ۶۹ ، اسفند۱۳۴۸)
لیبرال‏هاى به ظاهر مسلمان حتى به اندازه مارکسیست های بی دین هم کار نکردند! زیرا اینگونه برخورد با بحث حکومت اسلامى به‏ خوبى نمایانگر موضع آنان علیه #ولایت_فقیه بود و لیبرال‏ها که در آن روز سخت تلاش داشتند به امام بباورانند که در خط اسلام و فقاهت هستند، نمى‏ خواستند که مشت آنان، در پیش امام باز شود و موضع مخالف آنان با #ولایت_فقیه و حکومت اسلامى برملا گردد. از این رو چاره را در این دیدند که خودشان را به بى‏ خبرى بزنند! انگار که اصولاً از مطرح شدن طرح حکومت اسلامى از طرف امام، خبردار نشده‏ اند! اگر براى درج اعلامیه و سخنرانى امام علیه رژیم شاه، در نشریات خودشان، سر و دست مى‏ شکستند و با یکدیگر به رقابت برمى‏ خاستند، به بحث حکومت اسلامى که مى‏ رسیدند، یکباره یادشان مى‏ رفت که در دنیا شخصیتى به نام «خمینى» وجود دارد و حدود دوازده روز سخنرانى‏ هایى داشته و رهنمودهایى کرده است.

اینجا بود که بنى‏ صدر، قطب زاده و یزدى در کنار کمونیست‏ها و مادى‏ گراها قرار گرفتند و«اتحاد نامقدسى» علیه حکومت اسلامى امام تشکیل دادند و توطئه سکوت عوامل شرق و غرب در برابر این طرح به صورت زشت و ناموزونى جلوه پیدا کرد و روشن ساخت که «فرزندان مصدق،لنین و مائو»! از حکومت اسلامى و #ولایت_فقیه، تا چه پایه‏اى وحشت دارند و گریزانند؛ و امروز وقتى که «خبرنامۀ» بنى‏ صدر ـ قطب‏ زاده و «پیام مجاهد» یزدى ـ قطب‏ زاده را ورق مى‏ زنیم وجریاناتى را که در آن روز و روزگار در این نشریه‏ ها منعکس شده است، مى‏ خوانیم، درمى‏ یابیم که آنچه هرگز در این نشریه‏ ها حتى به صورت یک خبر منعکس نشده است، طرح حکومت اسلامى امام در نجف اشرف است!

لیکن باید توجه داشت که امام در طرح حکومت اسلامى، دست کمک به سوى همۀ آنان که در راه اسلام و براى اسلام گام برمى‏ دارند، دراز کرد و از آنان خواست که در راه تشکیل حکومت اسلامى «عاشوراى دیگر بسازند» و این طرح را دنبال کنند و نگذارند که موضوع حکومت اسلامى به دست فراموشى سپرده شود.

«جبهه ملى» و فرزند خلف آن،«نهضت آزادى» و دیگر ملى‏ گراها، نه تنها پس از پیروزى انقلاب اسلامى، رویاروى #ولایت_فقیه ایستادند و با آن به مبارزه برخاستند، که از روز طرح آن از طرف امام در نجف اشرف، با توطئه سکوت، نشان دادند که راه و خط آنان از خط #ولایت_فقیه جداست و با حکومتى که با نظارت فقها و مراجع اسلام تشکیل شود و کوتاه‏ سخن با حکومت خدا بر مردم، مخالفت آشتى‏ ناپذیر دارند.(نهضت امام خمینی، ج۲، صص ۷۳۴_۷۳۶)

*انقلابی نماها و ترس از عنوان طرح حکومت اسلامی

« اتحادیۀ انجمن‏هاى اسلامى دانشجویان» در اروپا که متأسفانه آلت دست» #جبهۀ_ملى  #نهضت_آزادى  قرار داشتند نیز در برابر طرح #حکومت_اسلامى امام موضع منفى گرفتند و زیرکانه کوشیدند که از کنار آن بى‏تفاوت بگذرند! و در نشریات خود نه تنها کوچکترین اشاره‏اى به مطرح شدن این طرح از طرف امام نکردند.

بلکه تلاش کردند که نام «حکومت اسلامى» را نیز به قلم و زبان نیاورند از این رو، پس از گذشت نزدیک به یک سال از طرح آن، فرازى از گفتار امام در طرح حکومت اسلامى را که جنبۀ حاشیه‏اى داشته و هیچ ارتباطى به حکومت اسلامى ندارد در نشریه #مکتب_مبارز آوردند و مأخذ آن را «از درس‏هاى آقاى خمینى» ذکر کردند.

آن فرازى که از بحث حکومت اسلامى امام در مکتب مبارز آوردند این است:
اسلام را به مردم معرفى کنید تا بچه‏ هاى ما گمان نکنند که این آخوندها در گوشۀ نجف یا قم دارند احکام حیض و نفاس مى‏خوانند، به سیاست چه کار دارند! دیانت از سیاست باید جدا باشد! بى‏ دین‏ها این را مى‏ گویند، آنها (استعمارگران) گفتند که باید دیانت از سیاست جدا باشد! از درس‏هاى آقاى خمینى( مکتب مبارز؛ ج ۱۰، ص ۳۹٫)

در بهار سال ۱۳۵۰ آقایان #صادق_طباطبایى، مسئول «اتحادیه انجمن‏هاى اسلامى دانشجویان» در اروپا (گروه پارسى‏زبان) و #صادق_قطب‌زاده به نجف آمدند. طى دیدار با آنان، این پرسش را مطرح کردم که چرا در برابر فراخوانى امام به غور و بررسى دربارۀ حکومت اسلامى، هیچ‏گونه واکنشى از جانب شما بروز نکرد و در نشریه، ماهنامه و گاهنامۀ خود، کوچکترین اشاره‏اى به مطرح شدن این بحث از طرف امام، نکردید و دست‏کم دعوت امام را در این زمینه به عموم «ابلاغ» نکردید؟!

آقاى #صادق_طباطبایى پاسخ داد که اتحادیه نشست‏ها و سمینارهایى جهت بررسى و تحقیق دربارۀ حکومت اسلامى تشکیل داده است و بچه‏ ها به‏ طور مرتب و پیگیر روى این موضوع دارند کار مى کنند و بزودى نتیجۀ تحقیقات آنان در دسترس عموم قرار خواهد گرفت(که البته هیچگاه قرار نگرفت) و ما نمى‏خواهیم پیش از آنکه طرح حکومت اسلامى را کاملاً ارزیابى و حلاجى کنیم، در مورد آن مطلبى بنویسیم!

آقاى #صادق_قطب‌زاده نیز ضمن چیدن مقدماتى به‏ طور تلویحى اظهار داشت که بعضى نظریات امام در بحث حکومت اسلامى از نظر جهان امروز درخور پذیرش نیست و نمى‏ توان آن را عرضه داشت! و باید روى آن بیشتر تأمل و بررسى کرد!

در پاسخ آنان یادآورى کردم که ما نمى‏ گوییم و نمى‏ خواهیم که نظریات امام در طرح حکومت اسلامى را چشم و گوش‏بسته و بدون تحقیق و بررسى بپذیرید، امام نیز مدعى نیستند آنچه را که دربارۀ حکومت اسلامى مطرح کرده‏ اند، تمام است و هیچ‏گونه نیازى به بحث، تأمل و بررسى ندارد لیکن باید دید که چه سرّ مگویى اقتضا کرده است که حتى خبر طرح حکومت اسلامى از طرف امام در نشریه‏ هاى خبرى شما منعکس نشود؟ اگر شما با حکومت اسلامى از اساس مخالف نیستید، هر چند بعضى یا بسیارى از نظریات امام را در زمینه آن قبول نداشته باشید، باید به دعوت امام جهت مطرح کردن طرح حکومت اسلامى و بررسى و تحقیق درباره آن پاسخ مثبت مى‏ دادید و به‏ طور رسمى از کلیه دانشجویان، دانش‏ پژوهان و دانشمندان اسلامى دعوت به عمل مى‏ آوردید.

اینجا بود که دریافتم چرا برادر بزرگوار و ژرف‏ اندیش #حاج_سید_مصطفى_خمینى نسبت به این عناصر تا آن پایه بدبین بود که خطر آنان را از کمونیست‏ها بیشتر مى‏ دانست و به برادران روحانى در نجف توصیه مى‏ کرد که از آنان دورى کنند و اجازه ندهند افرادى که خود را در فرنگ زیر پوشش اسلام پنهان کرده‏اند آنان را آلت دست خود قرار بدهند و استفاده‏ ها بکنند!
(نهضت امام خمینی، ج۲،صص ۷۳۸-۷۳۶)

*دعوت امام از مجامع دانشجویی جهت بررسی زوایای طرح مسئله حکومت اسلامی

امام در تاریخ ۲۷ تیرماه ۱۳۴۹ رهنمودنامه‏ اى به عنوان پاسخ به پیام #اتحادیۀ_انجمن‏هاى_اسلامى_دانشجویان در اروپا (گروه فارسى‏ زبان) براى آن اتحادیه فرستاد. در این نامه، امام با توجه به بى‏ تفاوتى گردانندگان و سردمداران اتحادیه نسبت به طرح حکومت اسلامى یادآورى کرده است:

باید کوشش کرد و پرده از تبلیغات مسموم چند صد ساله اجانب برداشت. شما نسل جوان موظف هستید #غربزده‌ها را از خواب بیدار کنید و فجایع #حکومت‌های_ضد_انسانی آنها و عمال آنها را برملا نمایید.

و طرز حکومت اسلام را که مع‏ الأسف بسیار عمر کوتاهى داشت و در همان چند صباح راه و روش اسلام را در ولایت والى روشن کرد، به جوامع عموماً و به فرزندان اسلام خصوصاً گوشزد کنید.(نهضت امام خمینی، ج۲، ص۷۳۹)

*شاه در #اندیشه_تقابل با طرح حکومت اسلامى

به دنبال طرح حکومت اسلامى از طرف امام، شاه و ساواک نیز درصدد برآمدند که این #صداى_زندگى‏_ساز را پیش از آنکه توده‏ هاى محروم و زیر ستم را به خود آورد و بیدار سازد، خاموش کنند.

لذا درصدد برآمد که این نقشه را به منظور ضربه زدن به امام به مرحله اجرا درآورد. رئیس ساواک شاه ضمن مطالعه بخش‏هایى از درس حکومت اسلامى امام کوشید که نقطه ضعفى در آن بیابد و به عنوان سوژه‏ اى علیه امام به کاربرد! و براى این منظور بر بعضى از گفتار امام دربارۀ حکومت اسلامى، حاشیه طعن‏ آمیزى زد! و در پایان صریحاً نوشت:
«به تمام رؤساى کشورهاى عربى توهین کرده است، مقالات متواترى مى‏ توانید در ردگفته‏ هاى خمینى تهیه کنید و او را از لحاظ درک مطلب و فهم لجن‏ مال کنید.!!»

از این رو، از مرکز به کلیه ساواک‏ هاى ایران تلگرافى بخشنامه شد.

«اخیراً خمینى در نجف سخنرانى نموده و گفتار وى به صورت جزوه و نوار به ایران آورده شده. از توزیع آن جلوگیرى و عاملین شناسایى و نتیجه را اعلام نمایند. ضمناً برخى از حجاج حامل جزوۀ مزبور مى‏ باشند.

مقدم ـ ۷/۱۲/۴۸ »

ساواک در گزارش دیگرى براى پیشگیرى از ورود جزوه‏ هاى حکومت اسلامى به ایران توسط زائران خانه خدا، دستور بازرسى از وسایل حجاجى را که به کشور وارد مى‏ شوند، صادر کرده است:

« …اخیراً خمینى در نجف سخنرانى‏ هایى مبنى بر لزوم ایجاد یک #حکومت_جهانى_اسلامى نموده که علاوه بر فارسى به زبان‏هاى عربى، ترکى وارد و ترجمه و بین حجاجى که جهت انجام فرایض حج رفته بودند توزیع شده است. بدیهى است غالب حجاج ایرانى طرفدار خمینى داراى چنین جزواتى مى‏ باشند و به احتمال قریب به یقین پس از بازگشت به ایران آن را تکثیر و توزیع خواهند نمود. بنابراین لازم است که از وسایل حجاجى که به کشور وارد مى‏شوند، بازرسى به عمل آید».

با وجود فشارها و #کنترل_هاى_ساواک، جزوه‏ هاى حکومت اسلامى و نوارهاى سخنرانى امام دربارۀ آن به وسیله زائران خانه خدا و از راه‏ هاى دیگر به ایران مى‏ رسید و در حد گسترده‏اى توزیع مى‏ شد و اندیشه‏ ها را به خود جلب مى‏کرد. ساواک شاه تمام نیروى خود را به کار گرفته بود تا از پخش و توزیع نوارها و جزوه‏ هاى طرح حکومت اسلامى پیشگیرى کند.لیکن یکباره دریافت که آن نوارها و جزوه‏ ها به حد زیادى به ایران رسیده و دست به دست پخش شده است.

جاسوس‏ هاى ساواک نیز در نیمه‏ شب، از پنجره، دریچه و روزنه، به اتاق‏ هاى افرادى که علیه آنان گزارش داشتند سر مى‏ کشیدند و اگر آنان را در حال مطالعه مى‏ دیدند، فوراً خود را به بالاى سرشان مى‏ رساندند تا اگر کتابى سیاسى بویژه جزوه‏ هاى حکومت اسلامى را در دست داشتند، آنان را از رختخواب بیرون بکشند و به شکنجه‏ گاه‏ هاى ساواک گسیل دارند؛ البته این شیوۀ پلیسى مانع این نبود که جزوه‏هاى حکومت اسلامى و نوارهاى آن در سطح گسترده‏اى در ایران پخش و نشر شود و در دسترس عموم قرار گیرد.

گویندگان اسلامى و سخنگویان روحانى نیز با وجود ارعاب، اختناق و فشارهاى همه‏ جانبه در سنگر منابر و مساجد، گفتار امام پیرامون حکومت اسلامى را براى مردم بیان مى‏­کردند و دربارۀ آن به بررسى و تحلیل مى‏ پرداختند و جنب و جوش تازه‏اى در میان اجتماع پدید مى‏ آوردند. (نهضت امام خمینی، ج۲،صص۷۴۰-۷۴۳)

 

 

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.