اخبار آثار تازه ها شبکه های اجتماعی فصلنامه 15خرداد

حوزه علمیه و حکمی‌زاده‌های امروز

 

علی‌اکبر حکمی‌زاده کتاب اسرار هزارساله را در شهریور ۱۳۲۲با ادبیاتی بسیار سخیف در نقد آموزههای دینی شیعه، با کمک کسروی منتشر ساخت.
این کتاب جنجال زیادی به پا کرد و جوابیه‌های مختلفی بر این کتاب نوشته شد و نشریات مختلفی به پاسخگویی به آن کتاب مشغول شدند. مهمترین جوابیه کتاب کشف اسرارنوشته امام خمینی بود که در فروردین ۱۳۲۳منتشر گردید و به طور مبسوط و مستند به پاسخگویی به شبهات کتاب حکمی‌زاده و شبهات وهابیت پرداخت و به عنوان پاسخ رسمی حوزه قم به آن شبهات منتشر شد.
پاسخ‌های امام که در آن زمان از مدرسین برجسته و جوان حوزه قم بودند، به قدری قوی و محکم بود که حکمی‌زاده و کسروی هیچ واکنشی به آن نشان ندادند.
حکمی‌زاده بعد از نوشتن کتاب اسرار هزارساله و جنجالی که در فضای جامعه به پا کرد، برای همیشه منزوی شد و ازکارهای فکری کناره گرفت و در خفا به فعالیتهای اقتصادی روی آورد و ازکارهای افراطی دوران جوانی اش فاصله گرفت و سال‌ها بدون حاشیه به فعالیت‌های اقتصادی پرداخت و تا بعد از پیروزی انقلاب اسلامی هم زنده بود ولی کمتر کسی از سابقه او اطلاع داشت تا این‌که در سال ۱۳۶۶در تهران درگذشت.
از آن جایی که زمینه‌های ورود امام به حوزه سیاسی در پاسخ به افکار انحرافی حکمی‌زاده درکتاب کشف اسرار متجلی است بازخوانی زمینه‌های ظهور این جریان برای فهم بخش مهمی از تاریخ تحولات سیاسی اجتماعی ایران اهمیت دارد…(چکیده مقاله زمینه‌های نگارش کتاب کشف اسرار و پاسخ امام خمینی به افکار انحرافی حکمی‌زاده، میثم عبداللهی، فصلنامه ۱۵خرداد شماره۶۲)
رسانه‌های معاند و امپراتوری رسانه‌ای غرب با سوءاستفاده از شیوع کرونا در ایران به طرح شبهات عقیدتی پرداخته و تلاش کردند از این آب گل‌آلود برای خود ماهی بگیرند. امید است حوزه علمیه قم به عنوان قلب تپنده جهان اسلام به مقابله جدی و مؤثر با این جریانات پرداخته تا حکمی‌زاده‌های امروز که بعضا از پشتوانه دولتی نیز برخوردارند دست از شبهه‌افکنی بردارند و بیش از این با عقاید جوانان و عموم مردم بازی نکنند.

دریافت مقاله:

زمینه‌های نگارش کشف اسرار

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.