انقلاب اسلامی تاریخ تازه ها خبر

پیش از انقلاب وضع بهداشت کشور چگونه بود؟

 

نماگر امید به زندگی را که یکی از شاخصه های توسعه انسانی است در جمهوری اسلامی به مراتب بالاتر از دوره پهلوی است.

 

در سال ۱۳۵۵که سال های آخر حکومت پهلوی بود. امید به زندگی در بدو تولد برای مردان ۵۵/۸ سال و برای زنان ۵۷/۴ سال بود. این رقم در سال۱۳۶۵ یعنی ده ساله ی اول انقلاب که بحرانی‌ترین سال های انقلاب بود. برای مردان از رقم ۵۵/۸ سال به ۵۸/۴  و برای زنان به ۵۹/۷ سال افزایش پیدا کرد.

 

تا سال ۱۳۸۰ فرآیند رشد امید به زندگی که نشانگر بهبودی وضع اجتماعی و مسائلی چون بهداشت_تغذیه و غیره است در مردان۶۷/۶ سال و در زنان ۷۰/۴ سال افزایش پیدا کرد. به عبارت دیگر میانگین امید به زندگی در ایران از بدو تولد به ۶۹ افزایش پیدا کرد.

 

در سال ۱۳۵۶ بر اساس آمارهای رسمی رژیم_شاه در کل کشور ۱۴۷۰۰ پزشک وجود داشت. که از این تعداد۹۴۴۱ پزشک عمومی و بقیه متخصص بودند. از مجموع مذکور تعداد ۶۸۳۰ پزشک یعنی تقریبا % ۴۶ این پزشکان در تهران و کرج و ۵۱% بقیه در سطح کشور به ارائه ی خدمت مشغول بودند.

 

در این میان  زنان و کودکان سهم بیشتری از محرومیت داشتند. به طوری که در استان سیستان و بلوچستان، کردستان، یزد و چهار محال بختیاری ۱ پزشک و استان لرستان، بوشهر، ایلام و کهگیلویه و بویر احمد فاقد پزشک متخصص کودکان بودند. در مورد زنان هم در سال ۵۶ به جز هشت استان باقی استان ها فاقد پزشک زنان و زایمان ، گوش و گلو و بینی،رادیولوژی و.. بودند.

 

این را مقایسه کنید با جدول تصرف شخصی اموال عمومی و خروج سرمایه ملی توسط الیگارشی وابسته به خاندان سلطنتی. یعنی اگر حتی رژیم شاه بخش سیار ناچیزی از #درآمدهای_ملی را که به وسیله بنیاد_پهلوی و سایر موسسات وابسته از کشور خارج می کرد. به بهبود اوضاع کشور اختصاص می داد چه تحولاتی رخ می داد.

 

جمهوری اسلامی از همان ابتدا با مشاهده ی اوضاع نابسامان بهداشت و درمان کشور، سرمایه گذاری قابل توجهی را متوجه این بخش نمود. به طوری که ظرف دو دهه، علی رغم فشارهای شرایط جنگی و بازسازی کشور، جمع پززشکان شاغل در بخش وزارت_بهداشت را به ۲۳۵۵۳ یعنی نزدیک به دو برابر آنچه در سال ۵۶ مشغول فعالیت بودند افزایش داد. در دهه ی اول انقلاب علی رغم فشارهای اقتصادی و شرایط جنگی تعداد بیمارستان های ایران در سال  ۱۳۶۷ به ۶۰۹ بیمارستان و ۷۷۸۰۴ تخت می رسد و در سال۱۳۸۱ به ۷۳۰ بیمارستان و ۱۱۰۷۹۷ تخت می رسد. (فصلنامه پانزده خرداد، ش ۳، صص۲۰۸ تا ۲۱۲)

با وضع بهداشتی که گفته شد، به نظر شما اگر کرونا در دوران پهلوی به کشور وارد می‌شد چه اتفاقی می‌افتاد؟

یک پاسخ به “پیش از انقلاب وضع بهداشت کشور چگونه بود؟

  1. سلام
    خدا خیرتون بده
    ایکاش آمار اوایل حکومت پهلوی هم یا بصورت دهه طی این پنجاه سال اعلام کنید تا دید بازتری داشته باشیم.
    بیمارستان در دوره پهلوی را اعلام نکردید. فقط بعد انقلاب رو گفتید.
    اگر آمار دارید لطفا بهم ایمیل برنید.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.