انقلاب اسلامی خبر

همایش مجتهد شهید برگزار شد + تصاویر

همایش «مجتهد شهید» بازکاوی سیره سیاسی و علمی مجتهد شهید حاج سید مصطفی خمینی به همت بنیاد تاریخ پژوهی و دانشنامه انقلاب اسلامی در سالن همایش های موسسه آموزشی پژوهشی امام خمینی(ره) برگزار گردید.

در این همایش که طلیعه آن با پخش بیانات تصویری حضرت آیت الله العظمی علوی گرگانی در جمع اعضای ستاد همایش و خطاب به عموم بیان گردید ، حضرت آیت الله اراکی از اساتید برجسته حوزه علمیه قم به گوشه هایی از دست آوردهای برجسته علمی حاج آقا مصطفی خمینی پرداختند و ابتکارات فقهی و ابداعات علمی شهید خصوصا در تفسیر آیات را از نقاط قوت مباحثات وی عنوان نمودند.  همچنین استاد سید حمید روحانی تاریخ نگار انقلاب اسلامی و از شاگردان امام راحل و حاج آقا مصطفی به ابعاد و خصوصیات شخصیتی مجتهد شهید پرداختند. این همایش که مزین به حضور علامه مصباح یزدی و عموم طلاب و خانواده هایشان بود در ادامه  با سخنرانی حجت الاسلام و المسلمین رحیمیان تولیت مسجد مقدس جمکران و از اعضای سابق بیت امام پی گرفته شد.ایشان نیز با ذکر خاطراتی از مرحوم حاج آقا مصطفی ساده زیستی و شجاعت ایشان را از برجستگی های شخصیت وی بر شمردند.

در این همایش همچنین ترجمه رساله ولایت فقیه مجتهد شهید حاج آقا مصطفی خمینی با عنوان «حکومت و ولایت فقیه» با حضور اساتید ارجمند حضرات آقایان فیاضی، اراکی، رحیمیان و سیدحمید روحانی رونمایی شد.
ترجمه این رساله ارجمند توسط آقایان سهراب مقدمی شهیدانی و ابوالقاسم کریمی از پژوهشگران بنیاد تاریخ پژوهشی و دانشنامه انقلاب اسلامی انجام شده است و از ویژگی های برجسته این اثر، مقایسه تطبیقی متن رساله با بیست رساله معتبر در بابت ولایت فقیه است که حاصل این پژوهشها به صورت پاورقی و تعلیقه نگارش یافته است.
این اثر به زودی وارد بازار نشر خواهد شد.

گزارش کامل این نشست به زودی از همین پایگاه منتشر خواهد شد.

 

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.