شخصیت ها

زندگى نوین

امام خمینى تا سال ۱۳۰۸ شمسى ـ ۱۳۴۷ قمرى ـ تنها مى‏‌زیست؛ لیکن در آن سال زمینۀ

ازدواج او فراهم آمد و دخت حاج میرزا محمد ثقفى تهرانى به عقد او درآمد.[۱] حاج میرزا محمد ثقفى ـ فرزند آیت‏اللّه‏ حاج شیخ ابوالفضل کلانتر ـ که در آن روز در حوزۀ علمیۀ قم مى‏زیستند به واسطۀ آیت‏اللّه‏ لواسانى با امام خمینى آشنایى پیدا کردند و در همان برخوردهاى اولیه، شیفتۀ فضایل علمى و اخلاقى و مجذوب روح با عظمت او شدند و از این رو بى‏دغدغه و تأمل، پیشنهاد او را در امر ازدواج پذیرفته، دختر خویش را به عقد او درآوردند. ثمرۀ این ازدواج، دو پسر و سه دختر
بود؛[۲] که پسران او عبارتند از:

حاج سید مصطفى

حاج سید احمد

حاج سید مصطفى که اولین فرزند امام مى‏باشد، در ماه رجب ۱۳۴۹ قمرى مطابق آذر ماه ۱۳۱۰ شمسى، به دنیا آمد.[۳] در سن ۱۵ سالگى به تحصیل علوم اسلامى پرداخت و تا حدود ۲۲ سالگى سطح را به پایان رسانید و تقریباً در سن ۲۷ سالگى به درجۀ اجتهاد رسید. استاد او در
مرحلۀ اول، امام خمینى و در مرحلۀ دوم، آیت‏اللّه‏ بروجردى مى‏باشند. چند سالى نیز از حوزۀ درس آیت‏اللّه‏ حاج سید محمد داماد (ره) بهره‏هاى علمى برده است.

علامه حاج سید مصطفى اکنون در حوزۀ نجف (تبعیدگاه خود) به تدریس خارج اصول و تألیف و تصنیف مشغول است و در رشته‏هاى مختلف علوم، کتاب‏هایى نوشته که هنوز به چاپ  نرسیده است و از آن جمله:

القواعد الحکمیه ـ القواعد الرجالیه ـ القواعد الاصولیه ـ کتاب اجاره ـ کتاب البیع که ۳ جلد است ـ
دو جلد کتاب در فقه (مکاسب محرمه) که در تبعیدگاه ترکیه به رشتۀ تحریر درآورده است ـ یک دوره اصول مختصر و مفصل، که مفصلش هنوز به پایان نرسیده است ـ در مباحث خیارات نیز تا آخر خیار شرط نگاشته است ـ معظم مسائل کتاب صلوه که «ساواک» در یورش به خانۀ قائد بزرگ در قم آن را به یغما برده است ـ مستندى بر تحریرالوسیله امام خمینى که در دست نگارش است. ‏‏شرح زندگانى ائمۀ معصومین تا شرح زندگانى حضرت امام حسین(ع) نوشته شده است ـ ۱۵۰۰ صفحه از تفسیر قرآن به سبک جدید تا آیۀ ۲۳ از سورۀ بقره و …

او در هفده فروردین ۱۳۳۳ شمسى با دخت حاج شیخ مرتضى حائرى ازدواج کرده است.[۴]

آقاى حاج سید احمد ـ که پس از پایان دوران دبیرستان و گرفتن دیپلم به سلک روحانیت درآمد ـ در حوزۀ علمیۀ قم به تحصیل علوم اسلامى اشتغال دارد.[۵]

 

پاورقی

[۱])) همسر امام بانو خدیجه ثقفى، ملقب به «قدس ایران» در سال ۱۲۹۲ شمسى در تهران ـ پامنار، دیده به جهان گشود. تا کلاس هشتم درس خواند؛ مدتى نیز در درون خانه نزد معلم خصوصى زبان فرانسه آموخت و در سال ۱۳۰۸ شمسى با امام ازدواج کرد.

[۲])) خانم امام در دیدار با نگارنده در تاریخ اردیبهشت ۱۳۷۲، اظهار داشت که فرزندان ما سه پسر و پنج دختر بودند. ونام‏هایشان را به ترتیب اینگونه برشمرد:

  1. مصطفى. ۲٫ على (در چهار سالگى از دنیا رفت). ۳٫ صدیقه (خانم اشراقى). ۴٫ فریده (خانم اعرابى). ۵٫ زهرا (فهیمه ـ خانم بروجردى). ۶٫ سعیده (در کودکى درگذشت). ۷٫ احمد. ۸٫ لطیفه (در کودکى در حوض افتاد و از دست رفت).

[۳])) امام ـ چنانکه پیش‏تر آمد ـ تاریخ تولد حاج سید مصطفى را ۱۳۰۹ نوشته است، لیکن در شناسنامۀ او تاریخ تولد ۱۳۱۰ و تاریخ صدور شناسنامه ۱۳۱۳ آمده است.

[۴])) سید مصطفى خمینى در تاریخ ۱ آبان ماه ۱۳۵۶ مطابق ۹ ذیقعده ۱۳۹۷ در نجف اشرف به شکل مرموزى از میان
رفت. نظریۀ پزشکى و برخى دلایل و شواهد نشان مى‏داد که او را مسموم کرده و به شهادت رسانیده‏اند.

[۵])) او در صبحگاه روز ۲۱ اسفند ۱۳۷۳ به طور ناگهانى دچار ایست قلبى شد و در بیمارستان بسترى گردید؛ و در تاریخ
۲۵ اسفند ۱۳۷۳ به رحمت ایزدى پیوست. در آن روزها شایع بود که دست‏هاى مرموزى در این فاجعه نقش داشتند.

 

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.