شبکه های اجتماعی

در آستانه سالگرد شهادت شهید هاشمی نژاد

در آستانه سالگرد شهادت شهید هاشمی نژاد

حماسی ترین و طوفانی ترین خیزش و خروش ملت ایران در نفی نظام پادشاهی در خرداد ۱۳۵۴ در #فیضیه_قم روی داد. در این قیام خونین که در تاریخ نگاری دوران معاصر به کلی فراموش شد، طلاب و روحانیون با شعارهایی انقلابی و بنیان افکن از جمله مرگ بر شاه قاتل، مرگ بر شاه مزدور، از پهلوی بیزاریم و…به تظاهرات دست زدند و رژیم شاه را به چالش کشیدند.

🔹در پی بازتاب فاجعه ۱۷خرداد فیضیه در مشهد و آگاهی علما و روحانیان این شهر از جنایتهای #رژیم_شاه در قم و زدن و کشتن و دستگیر کردن طلاب، حوزه علمیه مشهد نیز در۵۴/۳/۱۹ به عنوان اظهار همدردی با قم تعطیل شد.

🔸ساواک در گزارشی زیر عنوان «اعتراض چهار نفر از مدرسین حوزه علمیه مشهد و تعطیل دروس حوزه، به علت دستگیری طلاب اخلالگر شهرستان قم» آورده است:
روز ۵۴/۳/۱۹ چهار نفر از مدرسین حوزه علمیه مشهد به شرح اسامی زیر به عنوان اعتراض به دستگیری اخیر طلاب اخلالگر مدارس فیضیه و دارالشفاء شهرستان قم در جلسه درس خود حاضر نشده و دروس حوزه علمیه مذکور را تعطیل نموده اند :
۱- #سید_عبدالکریم _هاشمی نژاد
۲- میرزا جواد آقاتهرانی
۳- میرزا علی فلسفی
۴- حسینعلی مروارید
تیمسار نصیری در زیر این گزارش فرمانی صادر کرده که از کینه شدید او نسبت به فریادگران فیضیه و ضربه سنگین حرکت آنان به نظام شاه و دستگاه امنیتی ساواک نشان دارد، او پی‌نوشت کرده است :
این تذکر ساده کافی نیست. باید معلوم شود سوابق این چهارنفر چیست و به آنها گفته شود این افراد با پرچم قرمز و شعار کمونیستی وجود داشته یا باید اعمال آنها را تقبیح کنید و الا شماها هم جزو آنها منظور و رفتاری که با آنها شده و میشود با شماها هم خواهد شد.

🔹در پی این فرمان، دو تن از اساتید حوزه مشهد به نام‌های #سید_عبدالکریم_هاشمی‌نژاد و شیخ عباس واعظ طبسی بازداشت شدند.
#سید_عبدالکریم_هاشمی نژاد از روحانیون ناراحت و مخالف رژیم بوده و تاکنون سه بار بازداشت و ۲ ماه محکومیت حاصل کرده و روز جمعه ۵۴/۳/۲۴ با وجودی که ممنوع المنبر بوده مجلسی در منزل خود ترتیب و با سخنرانی طلاب را تحریک نموده است. وی در همان مجلس اظهار نموده طلاب حق‌طلب را بازداشت میکنند و آنان را کمونیست می‌نامند. که منظورش اشاره به حوادث اخیر قم بوده است. لذا اتهام منتسبه به یادشده محرز و مسلم می‌باشد.

✳️ پی نوشت:
#طلاب_انقلابی همواره با حضور در عرصه های حساس، خطرهای فراوان به جان خریدند..از خرداد ۵۴ فیضیه تا مرداد ۹۶ فیضیه، رسالتی است که از هاشمی نژادها در خون و جان فریادگران مکتب امام جاری بوده و خواهد بود.

📄 فصلنامه پانزده خرداد،ش۲۷، بهار۹۰

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.