شبکه های اجتماعی

#امام خمینی و نجابت انقلابی برای حفظ وحدت روحانیت

امام خمینی و نجابت انقلابی برای حفظ وحدت روحانیت

🔸حفظ وحدت میان #علما و روحانیون یکی از کلیدواژه‌های اساسی در منظومه فکری امام خمینی اعلی الله مقامه الشریف است. ایشان با تکیه بر مبانی اصیل اسلامی و عبرت گرفتن از تاریخ تلخ تفرقه میان روحانیت، از ابتدای نهضت به این اصل پایبند بودند.

🔹راهبرد امام در مقابل تأسیس کارشکنانه #دارالتبلیغ یکی از جلوه‌های پایبندی به این قاعده بود:

◀️«امام با تأسیس دارالتبلیغ مخالف بود، لیکن از آنجا که به #اتحاد_جامعۀ_روحانیت و ملت اسلام سخت اهمیت مى‏داد از اظهار مخالفت با آن به شدت پرهیز مى‏کرد و تا آخرین روزى که در #قم مى‏زیست على‏رغم استفتاها و پرسش‏هاى پى در پى مردم، کوچکترین سخنى که بازگوکنندۀ عدم موافقت او با #دارالتبلیغ باشد بر زبان نیاورد و معتقد بود که در سایۀ تدبیر و تفاهم مى‏تواند گردانندگان آن را به زیان‏هایى که آن مؤسسه مى‏تواند براى #حوزه و #استقلال_روحانیت دربرداشته باشد متوجه سازد و آنان را از دست زدن به آن‌گونه کارها در آن شرایط حساس بازدارد.

🔸از این رو تا آنجا که توانست نظر خیرخواهانه و صلاح‏اندیشانۀ خود را به‏طور سرّى و دور از جنجال تذکر داد و خطرات را گوشزد کرد، لیکن پیش از آنکه بتواند به آن مشکل پایان بخشد، #تبعید شد و «دارالتبلیغ» به صورت غده سرطانى در اندام حوزۀ قم سردرآورد.

❓امام در برابر سؤالى که مطرح شده است که «آیا مى‏توانیم در این مورد (بنیاد دارالتبلیغ) کمک کنیم یا نه؟ پاسخ داده است: «حقیر دخالتى ندارم»، متن پاسخ امام چنین است:
بسمه‏‌تعالى
جناب آقاى حسین ساعتپور ـ دام توفیقاته
مرقومه جنابعالى واصل و از مضمون آن اطلاع حاصل گردید. راجع به مطلبى که مرقوم داشته‌‏اید، حقیر دخالتى ندارم. از خداى متعال موفقیت آن‏ جناب را در انجام فرائض مذهبى مسألت دارم. والسلام علیکم و رحمه‏اللّه‏ و برکاته.
به تاریخ ۷ ع۱ ۸۴
روح‌‏اللّه‏ الموسوى خمینى»(نهضت امام خمینی ج۱ ص۹۹۵)

 

@Bonyadtarikh
بنیاد تاریخ‌پژوهی و دانشنامه انقلاب اسلامی-قم.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.