شبکه های اجتماعی

#پرونده_ویژه اهداف مرموز تأسیس دارالتبلیغ

دارالتفرقه

🔴#پرونده_ویژه اهداف مرموز تأسیس دارالتبلیغ/۱

🔸#سیدکاظم_شریعتمداری از روحانیون برجسته قم بود، که کارشکنی‌های مرموزانه‌اش در جریان مبارزه و پس از پیروزی ضربه‌های سختی را به انقلاب امام و امت وارد ساخت.

🔹او به اسم اصلاح حوزه علمیه اذهان را از #حرکت_انقلابی_امام منحرف کرد و نیروها را با پرداختن به مسائل حاشیه‌ای هدر داد. او با تأسیس #دارالتبلیغ در میان صفوف متحد حوزویان شکاف ایجاد کرد و عده‌ای از روحانیون را از جریان مبارزه خارج کرده و حتی به مخالفت با امام اعلی الله مقامه الشریف واداشت:

🔸«بعضى از عناصر وابسته به #دارالتبلیغ کوشیدند که امام را مخالف نظم و اصلاحات حوزه بنمایانند و بدین‏گونه عدم موافقت او با آن مؤسسه را توجیه کنند و افکار را از حقیقت امور دور نگه‏دارند، لیکن پیش از هرکس خود امام در اعلامیۀ تاریخى علیه احیاى رژیم #کاپیتولاسیون به این اتهام ناروا پاسخ گفت، و این نکته را یادآور شد [که] در شرایطى که هر روز خطرهاى خانمان‌سوزى از جانب شاه متوجه اساس #اسلام و #استقلال ایران است، پرداختن به امور سرگرم‏‌کننده‏اى مانند تأسیس «دارالتبلیغ» براى پیشوایى که در برابر اسلام و جامعۀ اسلامى مسئول است کار سزاوارى نمى‏‌باشد:

🔹«… علماى اعلام براى خاتمه دادن به هرج و مرج و بى‏نظمى‏ها در فکر #اصلاح_عمومى هستند، اگر دولت مجال فکر به ما بدهد، اگر گرفتارى‏هایى که از ناحیۀ هیأت حاکمه پیش مى‏آید و ناراحتى‏هاى روحى مجال تصفیه و اصلاح داخلى به ما بدهد. این نحو گرفتارى‏هاست که ما را از مسیر خود که مسیر تصفیۀ حوزه‏ها و اصلاح همه‏جانبه است باز مى‏دارد. با احساس خطر براى اسلام و قرآن کریم، براى ملت و ملیت مجال تفکر در امور دیگر باقى نمانده. اهمیت این موضوعات به قدرى است که مشاغل خاص ما را تحت‏الشعاع قرار داده است.»

🔸نقش اصلى بنیانگذاران دارالتبلیغ، انحراف افکار از مسیر اصلى و ساختن ایده‏ها و آرمان‏هاى فریبنده و بازدارنده و کژى در جهت‏گیرى اصولى مبارزه به سود دربار و #ساواک بود. آنها در دورۀ دوم آغاز اوج‏گیرانه #انقلاب_اسلامى که به سقوط رژیم انجامید نیز به این کار، فراوان دست زدند؛ و در اوج مبارزه که مردم، مستقیم با علل اصلى نابسامانى‏ها درگیر شده بودند، مسأله #بهایى‏ها را مطرح مى‏کردند. از این بالاتر در آستانه پیروزى #انقلاب_اسلامى، از حفظ قانون اساسى عصر #مشروطه سخن مى‏گفتند. »(نهضت امام خمینی ج۱ ص۹۹۶)

@Bonyadtarikh
بنیاد تاریخ‌پژوهی و دانشنامه انقلاب اسلامی-قم.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.