تاریخ خبر دسته ی اول

نقشه های استعمار در مبارزه با عزاداری

یکی از دوران‌های تاریک تاریخ ایران زمین، دوره سلطنت پهلوی اول و دوم می باشد که ایران وضعیتی نیمه مستعمره داشت. در این دوران به لحاظ فرهنگی، ایران در بدترین وضعیت خود به سر می برد و تلاش می شد میراث‌های فرهنگی ایران نابود شود و فرهنگ غربی جایگزین آن گردد. یکی از سنت‌های فرهنگی و مذهبی این مرز و بوم، مراسم عزاداری سالار شهیدان حضرت امام حسین علیه السلام است که رضا شاه پهلوی در نظر داشت، در مسیر تغییرات فرهنگی گسترده خود، آن را تغییر دهد.

حالا پس از گذشت سالها افرادی  در دوران انقلاب اسلامی و در سمت مسئول جمهوری اسلامی سخنانی را به زبان می آورند که بی شباهت به نیتهای پلید پهلوی‌ها در تغییر فرهنگ و ارزشهای مذهبی ایران نیست.

سعید نمکی روز پنجشنبه در صدونهمین اجلاس روسای دانشگاه‌های علوم پزشکی در مشهد درباره اهمیت سلامت روان گفت: «بحث سلامت روان موضوعی بسیار مهم است که باید به طور جدی به آن بپردازیم. این موضوع مشارکت بین بخشی می‌طلبد. ما ۱۴ تولد در شیعه داریم با ۱۳ وفات، اما همیشه دلمان می‌خواهد گریه کنیم و ضجه بزنیم. باید این فضای غم انگیز را شکست و آن را تعدیل و تلطیف کرد. این افسردگی عامل خودکشی و بسیاری از خشونت‌های اجتماعی است. باید روان‌های پریشان را دریابیم.»

پس از حواشی بوجود آمده در پی این سخنان نسنجیده، وزیر بهداشت در مصاحبه با فارس گفت«اگر سخنان من موجب رنجش خاطر، سوء تعبیر و دلشستگی جوانان و نوجوانان پاکباخته و عاشق اهل بیت شده است، از یکایک این عزیزان دلجویی می‌کنم.»

اما قبل از این نیز وزیر بهداشت اردیبهشت ماه امسال در مراسم اختتامیه پنجمین جشنواره بین المللی عکس سلامت در زنجان با اشاره به لزوم تقویت فضای شاد در جامعه، گفته بود: «در عالم تشیع، ۱۴ تولد و ۱۳ وفات داریم؛ یعنی یک شادی اضافه برای مردم داریم، اما همه روزها را تبدیل به نوحه خوانی و روضه خوانی کردن، اشتباه است. بنده از کودکی با عشق اباعبدالله الحسین (ع) بزرگ شدم، اما می‌دانم که مردمان افسرده نیازمند فضای شادمان‌تر هستند.»

این سخنان ما را بر آن داشت تا مروری داشته باشیم بر برخوردهای حکومت پهلوی با عزاداری امام حسین علیه السلام و سیر حوادث و چگونگی انجام آن  و مقاومت ملت مسلمان ایران در پاسداری از این سنت اصیل شیعی که در مقاله ای تحت عنوان عزاداری امام حسین علیه السلام در دوره پهلوی اول  نوشته رضا رمضان نرگسی در شماره ۱۰ فصلنامه ۱۵ خرداد به چاپ رسیده است.

دانلود  متن کامل مقاله از اینجا عزاداری امام حسین (ع) در پهلوی اول

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.