خبر

بازنمایی کتاب روزگار قائم مقامی

جلسه بازنمایی کتاب روزگار قائم مقامی در موسسه تخصصی امیر بیان

در ۳۰ تیر ماه ۱۳۹۸ جلسه ای با عنوان بازنمایی کتاب روزگار قائم مقامی با حضور جمعی از طلاب و مبلغین حوزه علمیه قم در موسسه تخصصی تبیلغ امیر بیان قم برگزار شد.

در این جلسه جناب آقای محمدی از پژوهشگران تاریخ انقلاب اسلامی به ارائه  و معرفی کتاب روزگار قائم مقامی نوشته  آقایان سهراب مقدمی شهیدانی و محمد جواد فرج نژاد پرداختند.

ایشان در ابتدا ضمن معرفی بنیاد تاریخ پژوهی و دانشنامه انقلاب اسلامی به عنوان ناشر این اثر به بررسی اجمالی پیشینه تحقیق  و کتابهایی که درباره شیخ حسینعلی منتظری نوشته شده پرداخت.

آقای محمدی در ادامه با بیان ویژگی ‌های تمایزاین اثر از سایر کتابهای منتشر شده با این موضوع به  چند شاخصه مهم این کتاب اشاره نمودند:

  1. استفاده از اسناد دسته اول

این مجموعه به دلیل دسترسی به اسناد و تاریخ شفاهی منحصر به فرد بنیادتاریخ پژوهی و دانشنامه انقلاب اسلامی توانسته است کتابی  منتشر کند که از حیث محتوا، تولیدی و بکر باشد.

  1. بررسی های عالمانه و منصفانه

نویسندگان کتاب روزگار قائم مقامی با رویکردی عالمانه و بدون یک جانبه نگری به نگارش این اثر دست زده‌اند به طوری که اگر کتاب را قسمت به قسمت جدا کنیم ممکن است خواننده ای اثر را در تمجید آقای منتظری بداند و شخص دیگر با خواندن بخش دیگری  ازآن، کتاب را در نقد آقای منتظری ببیند. لذا در این کتاب مشاهده می شود که در عین بیان واقعیات تاریخ در کوتاهی ها و خیانتهای  آقای منتظری نسبت به امام وانقلاب فعالیتها و خدمات انقلابی وی نیز آنچنان که بوده منعکس شده است.

  1. نظارت اساتید برجسته تاریخ

ویژگی سومی که این کتاب را از سایر آثار مشابه متمایز می کند نظارت اساتید برجسته تاریخ بر روند نگارش این کتاب می باشد. چنانچه در مقدمه کتاب اشاره شده این کتاب پیش از انتشار در اختیار اساتیدی چون: حجت الاسلام دکتر سید حمید روحانی، دکتر مظفر نامدار، دکتر فیروز اصلانی، دکتر محدحسن رجبی دوانی و سایرین قرار گرفت. تا با نگاه دقیق علمی نواقص آن برطرف شود.

 

در ادامه آقای محمدی حرف اصلی کتاب را اینطور بیان می کنند:« حرف اصلی کتاب این است که بحث آقای منتظری را نباید در حد مهدی هاشمی تقلیل داد. بیت آقای منتظری متأثر از مثلث شوم مهدی هاشمی –  منافقین  و نهضت آزادی بود. این تأثیر پذیری به حدی بود که بامرور سخنرانی ها و بیانیه های منتظری در زمان قائم مقامی می‌توان شباهت آن را به اندیشه های نهضت آزادی و جریان منافقین به خوبی مشاهده کرد.»

نظر نهایی امام درباره آقای منتظری در این کتاب از زبان تاریخ نگار انقلاب اسلامی حجت الاسلام والمسلمین سید حمید روحانی اینطور بیان شده است:« … و از همه مهمتر اینکه در دیدار سران سه قوه و برخی دیگر از مسئولان نظام که برای شفاعت از آقای منتظری و پیشگیری از پخش نامه ۶/۱/۶۸  به محضر امام (ره) رفته بودند امام با صراحت نامبرده را فاسق، فاسد و مفسد خواند و از او بیزاری جست.»

آقای محمدی در پایان به هشداری که مقام معظم رهبری  درباره ضرورت بازخوانی حوادث دهه شصت دارند اشاره می کنند:« توصیه می کنم به کسانی که اهل فکرند، اهل تأملند و راجع به دهه‌ی ۶۰ قضاوت می کنند، جای شهید و جلاد عوض نشود! در دهه‌ی ۶۰، ملت ایران مظلوم واقع شد؛ تروریست‌ها و منافقین و پشتیبان های  آنها و قدرت هایی که آنها را به وجود آورده بودند و دائماً در آنها می دمیدند، به ملت ایران جفا کردند، بدی کردند؛ ملت ایران در موضع دفاع قرار گرفت، اما دفاع کرد و پیروز شد و بحمد الله آن توطئه های آنها را خنثی کرد»

کتاب روزگار قائم مقامی نوشته آقایان سهراب مقدمی شهیدانی و محمد جواد فرج نژاد توسط بنیاد تاریخ پژوهی و دانشنامه انقلاب اسلامی در بهار ۱۳۹۸ به چاپ رسیده است.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.