خبر کتاب

معرفی کتاب روزگار قائم مقامی در سرچشمه+تصاویر

بسم الله الرحمن الرحیم

معرفی کتاب «روزگار قائم مقامی» در یادمان شهید آیت‌الله محمدمهدی ربانی املشی.

هفدهم تیرماه یادمان شهید آیت‌الله محمدمهدی ربانی املشی در «یادمان شهدای هفت تیر» با سخنرانی حجت‌الاسلام والمسلمین سیدجعفر شبیری زنجانی، دکتر موسی حقانی و نادر طالب‌زاده برگزار شد. در پایان، آقای محمدی توضیحاتی درباره کتاب «روزگار قائم مقامی» که به آیت الله ربانی املشی تقدیم شده است، ارائه کرد. وی در معرفی بخشی از این کتاب که مرتبط با آقای املشی است، گفت: در کتاب «روزگار قائم مقامی» به نقل از خاطرات حجت الاسلام سالک آمده است: آقای ربانی املشی در حالی که می لرزید، من را بغل کرده بود و می گفت آقای سالک شاهد باش مهدی هاشمی من را کشت.


وی در ادامه نسبت به اعمال سانسور نسبت به این کتاب ابراز داشت: دولت مدعی آزادی اطلاعات، بخش های مهمی از کتاب بویژه در بخشی که درباره تشکیلات منافقین در زندان بود را حذف کرده و حتی دو مورد از دستخط های امام را هم فیلتر نمود! همچنین کلیپ «شورش جلادها» که بر اساس مطالب کتاب مزبور ساخته شده بود نیز توسط سایت یوتیوب حذف گردید.

برگزاری یادمان آیت‌الله ربانی املشی از شهدای ترور بیولوژیک+ تصاویر
آقای محمدی با مروری بر پیشنیه آثار مرتبط با آقای منتظری، افزود: درباره آقای منتظری آثار متعددی در تمجید یا نقد ایشان نوشته شده است. عمادالدین باقی، عضو سابق انجمن حجتیه و از مدافعان سرسخت منتظری، آثار متعددی در تمجید از منتظری نوشته و در مقابل، سید احمد خمینی، سید حمید روحانی، محمدی ری شهری، عباس سلیمی نمین، اسدالله بادامچیان وبرخی دیگر، آثاری در نقد عملکرد آقای منتظری نگاشته اند. در این میان کتاب «روزگار قائم مقامی» بسیار متفاوت است. مزیت های این کتاب نسبت به سایر آثار مشابه، در انصاف علمی نویسندگان، انتشار ضمیمه های مفید و انبوه اسناد و منابع اختصاصی که بعضا برای اولین بار منتشر می شوند، دیده می شود. همچنین نظارت علمی اساتید تاریخ از جمله حجت الاسلام حمید روحانی، دکتر محمدحسن رجبی و دکتر مظفر نامدار بر این کتاب، سطح علمی آنرا ارتقای ملموسی داده است.

Image result for ‫یادمان شهید آیت‌الله محمدمهدی ربانی املشی.‬‎
آقای محمدی با اشاره به اینکه «روزگار قائم مقامی» از یک مثلث موثر بر آیت الله منتظری سخن می گوید، افزود: مهدی هاشمی، لیبرال های نهضت آزادی و منافقین سه ضلع این مثلث را تشکیل می دهند. در این کتاب، بخلاف آنچه که گفته می شود تنها مهدی هاشمی عامل اصلی سقوط منتظری بود، نقش هم نشینی با لیبرال ها و اعتماد به منافقین در انحراف منتظری برجسته می شود تا خط نفوذ در ذهن و بیت وی به درستی تبیین گردد.نویسندگان با تطبیق برخی از سخنرانی ها و نامه های آقای منتظری با سایر اسناد ثابت می کنند که نامه های منتظری به امام و سخنرانی های او از یک مدتی به بعد، چیزی جز تکرار نوشته های مهدی هاشمی و سخنان اعضای نهضت آزادی نبوده است.
در پایان، جملاتی از کتاب قرائت شد که در آن، امام خمینی(ره) انحراف منتظری را شاهد بود و در مجالس خصوصی تذکرات دلسوزانه خود را به وی ارائه می نمود اما منتظری اعتنا نکرد تا اینکه اهمیت «حفظ اسلام» موجب شد تا منتظری را از قائم مقامی عزل کرده و در شب هفتم فروردین ۶۸، دردیدار سران قوا، منتظری را شخصی «فاسق، فاسد و مفسد» بنامد.
کتاب حاضر به قلم آقایان سهراب مقدمی شهیدانی و محمدجواد فرج نژاد تالیف شده و توسط بنیاد تاریخ پژوهی و دانشنامه انقلاب اسلامی در تهران منتشر شده است. برای تهیه این کتاب از تهران با شماره ۰۲۱۲۲۵۷۹۱۹۲ تماس بگیرید. این اثر در کنار کتاب «روایت رهبری»، جریان علمی مفید و کاملی در معرفی ماهیت حقیقی جریان منتظری را شکل می دهند.

 

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.