خبر کتاب

روزگار قائم‌‌مقامی

نگاهی به پیشینه و پیامدهای قائم‌مقامی آقای منتظری

روزگار قائم‌‌مقامی
وقتی همزمان با سالگرد اعلان جنگ مسلحانه سازمان تروریستی مجاهدین خلق (منافقین)، فایل صوتی جنجالی مرحوم حسینعلی منتظری در حمایت از اعضای سازمان، توسط اعضای بیت وی در رسانه‌های معاند پخش شد. انتشار این فایل صوتی بار دیگر بهانه‌ای شد که جامعه ایرانی به حافظه تاریخی خود از وقایع دهه شصت بازگردد و البته در این میانه، نسل جوان به‌دلیل فقدان روایت‌های تاریخی شفاف و مستند، در تحلیل حقایق آن سال‌ها با نسل پیشین همراه نشد. در سه دهه گذشته، بحث قائم‌مقامی آقای منتظری به لطف تکاپوی پردامنه اعضای بیت وی و پشتیبانی تمام‌عیارِ رسانه‌های ضدانقلاب، همواره در محافل سیاسی مطرح بود و
به دلیل فقدان روایتی جامع و مستند، طرفداران ایشان با رویکردی طلبکارانه به ترویج روایت یک‌سویه خویش دست می‌زدند.
واقعاً ماجرا چه بود؟ پیشینه جانشینی وی مربوط به چه دوره‌ای است؟ با وجود مراجع بزرگی چون آیات عظام خوئی، مرعشی‌نجفی، گلپایگانی، قمی و دیگران، آیا مرجعیت منتظری در فرایندی مبتنی بر سنت‌های حوزوی مطرح شد یا تابعی از شرایط سیاسی بود؟ چه عواملی موجب شد که قائم‌مقام رهبری در مقابل محاکمه قانونی برادرِ دامادش بایستد؟ اگر مفاسد مهدی هاشمی بر وی مخفی بود، از چه رو امام خمینی در دوران حضور در نجف اشرف، در ماجرای تحصن در کلیسای سن مری، از تعبیر «سیدمهدی قاتل» استفاده کرده بود؟ نهضت آزادی، سازمان منافقین و جریان پیمان، هریک در ذهنیت‌سازی برای آقای منتظری چه نقشی ایفا کردند؟ آیا مسأله قائم‌مقامی، امری قانونی بود؟ چرا در چنین مسأله مهمی از امام خمینی نظرخواهی نشد؟
در کتاب «روزگار قائم‌‌مقامی» سرگذشت نامه اجمالی و سیرتاریخی ماجرای انتخاب و کناره‌گیری آقای منتظری از منصب قائم مقام رهبری به صورت مستند مطرح شده است. ارائه تصویری شفاف از فرایند استعفای قائم مقام رهبری، منوط به بازخوانی برخی وقایع مهم دیگر است که ماجرای سیدمهدی هاشمی، ارتباط پیچیده بیت آقای منتظری با نهضت آزادی و در نهایت مسأله حمایت‌های وی از سازمان مجاهدین خلق(منافقین)، از آن جمله است که هر کدام از این محورها در فصول مجزا مورد بحث قرار گرفته است.
در بخش ضمائم کتاب، متن کامل رنجنامه آقایان روحانی، کروبی و امام‌جمارانی و نیز متن کامل رنجنامه سیداحمد خمینی منتشرشده است. نامه‌نگاری سیدمهدی هاشمی با برادرش سیدهادی و آقای منتظری، نامه سرگشاده محمد جعفری‌گیلانی به آقای منتظری و نیز نقدِ فقهی اظهارات جنجالی آقای منتظری در دفاع از اعضای سازمان مجاهدین توسط یکی از شاگردان وی، نیز در بخش ضمائم مندرج است. بخش اسناد و تصاویر نیز، به‌عنوان گزیده‌ای از بانک اسناد و تصاویر آرشیو نگارندگان، آمده است. در این اثر برای نخستین بار رابطه بیت آقای منتظری با سازمان تروریستی منافقین و نقش نهضت آزادی در سوق دادن آقای منتظری به تقابل با نظام، مورد بحث استدلالی و مستند قرار گرفته است.
کتاب «روزگار قائم‌مقامی» توسط سهراب قدمی‌شهیدانی و محمدجواد فرج‌نژاد در مدت سه سال در ۵۴۰ صفحه وزیری توسط بنیاد تاریخ‌پژوهی و دانشنامه انقلاب اسلامی در آستانه انتشار قرار گرفته است. این اثر به آیت‌الله شهید ربانی‌املشی و حجت‌الاسلام شهید محمد منتظری تقدیم شده.
منبع: روزنامه صبح نو ۱۸ خرداد ۱۳۹۸

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.