تازه ها حجت الاسلام و المسلمین سیدحمید روحانی خبر

با حجم بسیاری از روایت‌های ثبت نشده مواجه هستیم

حجت الاسلام دکتر سید حمید روحانی تاریخ نویس انقلاب اسلامی درباره اهمیت تاریخ نویسی و تاریخ شفاهی گفت: روایت اتفاقات انقلاب باید ثبت شود زیرا بیان وقایع از زبان کسانی که شاهد و ناظر این رویدادها بوده‌اند در صورت صحت ارزشمندترین نوع روایت است.

حجت السلام سیدحمید روحانی تاریخ نگار انقلاب اسلامی درباره علت تاریخ نگاری و اهمیت تاریخ شفاهی انقلاب و دفاع مقدس گفت: زمانی که یک واقعه رخ می‌دهد می‌توان آن را از ابعاد گوناگون مورد بررسی قرار داد، این که راوی در کجای تاریخ ایستاده، زاویه دید اعتقاد و نگاهش به این اتفاقات چیست، هرکدام نوع روایت را تغییر می‌دهد اما باید یک روایت رسمی در تاریخ ماندگار شود.

وی در ادامه گفت: برای جلوگیری از تحریف تاریخ تاریخ نگاری باید بر اساس یک سری اصول و استاندارد صورت گیرد، در این میان روایت اتفاق از زبان کسی که خود در معرکه بوده و از نزدیک همه اتفاق را درک کرده ارزش دوچندانی دارد. از همین رو بیان وقایع از زبان کسانی که شاهد و ناظر این رویدادها بوده‌اند در صورت صحت ارزشمندترین نوع روایت است.

این کارشناس مسائل تاریخی تصریح کرد: ما در دهه ۶۰ و ۷۰ اتفاقات بسیاری را داشته‌ایم مخصوصا در دهه ۶۰ به دلیل نوپایی انقلاب اسلامی، فعالیت گروهک‌ها، ترورهای کور، بمب گذاری‌ها و بسیاری از اتفاقات، با حجم بسیاری از روایت‌های ثبت نشده مواجه هستیم، دو بمبگذاری هفتم تیر در حزب جمهوری و هشتم شهریور در دفتر نخست وزیری، خود می‌تواند پرونده‌ای بسیار مفصل باشد که هرچه درباره آن مستندسازی شود هنوز جای کار هست، ما در زمانی قرار داریم که شاهدان عینی به دلیل کهولت سن امکان دارد از میان ما بروند از همین رو باید هرچه سریع تر به ثبت خاطرات آنها همت گمارد تا بتوانیم روایات بیشتری از اتفاقات را ثبت کنیم و زوایای پنهانی را برای آیندگان روشن سازیم.

مصاحبه حجت الاسلام دکتر سید حمید روحانی با پایگاه خبری حوزه هنری

منبع : پایگاه خبری حوزه هنری

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.