روزهای حماسه

گام نهم: حمایت از مظلومین 

۱۴ گام تا امام

گام نهم: حمایت از مظلومین

یکی از شاخصه‌های ثابت سیاست‌ورزی امام خمینی (قدس سره) حمایت از مظلومین به ویژه مظلومین #فلسطین بوده است. شاخصی که سال‌ها پیش از پیروزی انقلاب اسلامی و در اوج قدرت #رژیم_صهیونیستی در وجود ایشان نهادینه شده بود. روایت تاریخی زیر جلوه‌ای از این ویژگی است:
« در پی تراژدی خونین سپتامبر سیاه (۱۳۴۹) در اردن که بیش از ۲۵ هزار نفر از بهترین پارتیزان‌های فلسطینی به دست دژخیمان رژیم آن کشور از پا درآمدند فلسطینی‌ها ناگزیر شدند که نیروهای خود را از اردن بیرون برند و به سوی لبنان کوچ کنند و جنوب آن کشور را برای مبارزه با اشغال‌گران صهیونیسم برگزینند و پایگاه‌های چریکی برای خود در آن منطقه پدید آورند.
اشغال‌گران فلسطین که از استقرار پارتیزان‌ها در جنوب لبنان، سخت بیمناک و وحشت‌زده شده بودند و خود را آسیب‌پذیر می‌دیدند، بر آن شدند که با یورش به مناطق مسکونی جنوب لبنان، مردم ستم‌دیده و محروم آن سامان را که بیش‌تر شیعه هستند به ستوه آورند و بر ضد فلسطینی‌ها به شورش وادارند.
اشغال‌گران فلسطین با یورش‌های پیاپی به جنوب لبنان… و هم‌چنین دروغ‌پردازی‌های دیگری مانند این‌که فلسطینی‌ها «ناصبی» و ضدشیعه هستند، «در شب عاشورا جشن و پایکوبی داشته‌اند» «به ناموس مردم چشم طمع دارند» و… زمینه بدبینی، خشم و نفرت مردم نسبت به فلسطینی‌ها را فراهم می‌کردند و راه را برای رویارویی مردم جنوب با فلسطینی‌ها هموار می‌کردند و خطر درگیری توده‌های آن سامان با فلسطینی‌ها روز به روز بیش‌تر می‌شد.
«سازمان آزادی‌بخش فلسطین» از شیوه‌ها و روش‌هایی که برای پیش‌گیری از رویارویی مردم جنوب لبنان با فلسطینی‌ها در پیش گرفت، مددخواهی از امام بود. نمایندگان سازمان #الفتح به دیدار امام در نجف شتافتند و توطئه‌ها و ترفندهای دست‌افزاران صهیونیسم را برای سرکوبی جنبش‌های پارتیزانی و رهایی‌بخش فلسطین برای امام بازگو کردند.
به یاد دارم که امام از نمایندگان سازمان الفتح پرسید: شما چرا برای پیش‌گیری از این خطر و برخورداری از پشتیبانی شیعیان لبنان با #آقاموسی_صدر گفت و گو نمی‌کنید و از او کمک نمی‌خواهید؟ آنان پاسخ دادند که آقاموسی نیز از زیست پارتیزان‌های فلسطینی در لبنان خشنود نیست و آنان را مهمان ناخوانده و دردسرزا می‌پندارد و به ما روی خوش نشان نمی‌دهد.
امام نیز بار دیگر به یاری ملت به پا خاسته و ستم‌دیده فلسطین شتافت و در پیامی که به مناسبت فرا رسیدن «ماه رمضان» فرستاد، رسالت اسلامی خود را در راه جهانی کردن نهضت اسلامی دنبال کرد و از همه مسلمانان جهان و سران کشورهای اسلامی خواست که با پارتیزان‌های فلسطینی همکاری کنند.»(نهضت امام خمینی ج۳ ص۷۵۵-۷۵۴)

Bonyadtarikh@ آدرس ما در شبکه های اجتماعی
بنیاد تاریخ پژوهی و دانشنامه انقلاب اسلامی-قم.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.