تازه ها حجت الاسلام و المسلمین سیدحمید روحانی خبر

گزارش تفصیلی نشست تحریف ظالمانه امام

بسمه تعالی
تاریخ‌نگار انقلاب اسلامی در نشست «تحریف ظالمانه»:
اولین تحریف‌گر؛ ابلیس بود/ ترور سفید امام از زمان جوانی ایشان آغاز شده بود/ تحریف‌گری هاشمی رفسنجانی: امام بینش سیاسی نداشت/  امروز سعی می‌کنند امام را اهل زد و بند معرفی کنند/مصیبت سکوت در برابر تحریف‌گری رئیس جمهور/دولت می‌خواهد دست‌آورد مردمی امام از بین برود/ لزوم تشکیل مجموعه حوزوی مقابله با تحریف امام

رئیس بنیاد تاریخ‌پژوهی و دانشنامه انقلاب اسلامی با تبیین ریشه‌های تاریخی تحریف امام و اقسام آن گفت: یکی از توطئه‌های دولت خراصون (دروغ‌پردازها) این است که خط و راه امام را به طور کلی از یادها حذف کند، راه ایشان را به بن‌بست بکشاند، فکرها و اندیشه‌ها را بر خلاف آنچه که امام در جامعه حاکم کند، منحرف سازد.

حجت‌الاسلام و المسلمین سیدحمید روحانی شام‌گاه شنبه یازدهم خرداد؛ در نشست «تحریف ظالمانه؛ واکاوی پروژه تحریف امام در رسانه‌های داخلی و خارجی» با تبیین ریشه‌‌های تاریخی تحریف‌گری؛ ابلیس را اولین تحریف‌گر خواندند که با اغواگری خود راه حضرت آدم و حوا علیهماالسلام را منحرف ساخت:
«اولین تحریف‌گر، ابلیس بود. او با شیوه‌ای بسیار فریبنده نهی الهی از خوردن میوه ممنوعه را که پیشتر خداوند نسبت به آن به آدم و حوا هشدار داده بود، دگرگون ساخت و تحریف کرد. به بیان قرآن : ﴿ وَقَالَ مَا نَهَاکُمَا رَبُّکُمَا عَنْ هَذِهِ الشَّجَرَهِ إِلاَّ أَن تَکُونَا مَلَکَیْنِ أَوْ تَکُونَا مِنَ الْخَالِدِینَ (اعراف: ۲۰) [و گفت: پروردگارتان شما را از این درخت منع نکرد جز [براى] آنکه [مبادا] دو فرشته گردید یا از [زمره] جاودانان شوید!] شیطان آسیبی را که در این درخت نهفته بود به گونه‌ای جلوه داد و تحریف کرد که گویا به نفع آنهاست و از همین جا اولین ضربه را به آدم و بنی‌آدم وارد. کرد.»
ایشان در ادامه سیر تحریف در تاریخ توطئه سامری در زمان حضرت موسی علی نبینا و آله و علیهم‌السلام، ساخت مسجد ضرار در زمان نبی اکرم صلّی الله علیه و آله، فتنه خوارج و تحریفات معاویه در زمان امیرالمؤمنین علیه‌السلام و انحرافات صوفی‌گری در زمان امام صادق علیه‌السلام را از موارد دیگر خط تحریف دانستند و سپس به ذکر مواردی از تحریف‌گری معاصر پرداختند و انحراف «جدایی دین از سیاست» که توسط آخوندف بنیان‌گذاری شد را از این قبیل شمردند.
حجت‌الاسلام و المسلمین سیدحمید روحانی در ادامه سیر تاریخی سخنان خود روش سکوت در برابر طاغوت را شیوه‌ای تحریفی عنوان کردند که در سال ۱۳۳۹ توسط برخی شخصیت‌های حوزوی، که هم‌اکنون در کسوت استادی حوزه قم هستند، ترویج می‌شد.
تاریخ‌نگار انقلاب اسلامی با گذر از سیر تاریخی تحریف، به اقسام تحریف مکتب و شخصیت امام پرداختند:
مهمترین مسئله در زمینه تحریف امام این است که بدانیم چه نوع تحریف‌هایی علیه ایشان صورت می‌گیرد و در نتیجه قابلیت مقابله با آنها را پیدا کنیم. در مورد امام(ره) این تحریفات صورت گرفته است:
۱٫تحریف عامدانه شخصیت.
۲٫ تحریف عامدانه مکتب، خط و راه ایشان که چند نوع دارد.
۳٫ تحریف عامدانه برخی از دیدگاه‌های امام و نه همه آن.
۴٫ تحریف عامدانه موضع‌گیری‌ها و عملکردهای امام.
۵٫ تحریف شخصیتی، فکری و انتقادی.
ایشان در ادامه سخنان خود، سه نوع از انواع تحریف شخصیت امام و نمونه‌های آن را برشمردند که عبارت‌اند از: ترور سفید و بدنام کردن شخص، زیر سؤال بردن مواضع و تحریف در لباس تعریف.
حجت‌الاسلام و المسلمین سیدحمید روحانی در خصوص نوع دوم تحریف بیان کردند:
همچنان که نوع اول تحریف یعنی ترور سفید غالبا توسط دشمن به صورت خاص دنبال می‌شد و هدف از آن بی‌آبرو بی‌اعتبار ساختن امام بود، نوع دوم یعنی زیر سوال بردن مواضع ایشان حتی توسط خودی‌ها نیز انجام شده است. افرادی همانند آقای هاشمی رفسنجانی مواضعی از این قبیل داشته‌اند. او می‌گوید «ما بنی‌صدر را شناخته بودیم. به امام می‌گفتیم که او را عزل کند اما از آنجایی که ایشان در جامعه نبود و اطلاعی نداشت، از بنی‌صدر حمایت می‌کرد!» هرچند خوشبختانه بنی‌صدر در خاطرات خود به صراحت نوشته است زمانی که وی قصد داشت برای ریاست‌جمهوری نامزد شود به دیدار امام رفت اما امام به او فرموده‌اند که او صلاحیت ندارد! امام در نامه خود مورخ ۶ فروردین ۱۳۶۸ آورده‌اند «والله قسم من به ریاست‌جمهوری بنی‌صدر رأی ندادم» (صحیفه امام، ج۲۱، ص۳۳۱) حال یک دوست نادان (یا هر چیز دیگر که در تاریخ روشن می‌شود) این گونه قضاوت کرده است که امام بینش سیاسی نداشته و او بهتر می‌فهمیده است! این کار زیر سوال بردن امام از منظر فکری و عقلی بود که نمونه‌های بسیاری را می‌توان برای آن شمرد.
رئیس بنیاد تاریخ‌پژوهی و دانشنامه انقلاب اسلامی؛ در ادامه با تبیین این نکته که در حال حاضر نیز عده‌ای به دنبال تحریف شخصیت امام خمینی (قدس سره) هستند گفتند:
امروزه نیز سعی می‌کنند امام را اهل زد و بند، بند و بست، اهل بده بستان و مذاکرات پنهان و پشت پرده معرفی می‌کنند. نمونه بارز چنین تحریفی را در کتاب «الف لام خمینی» می‌توان دید. هر جا کلمه‌ای یافته‌اند از اینکه امام در زندان یا در دوران حصر با یکی از مقامات حکومتی ملاقات داشته است، تلاش نموده القا کند آنچه میان آنها گذاشته است جای سوال دارد و مشخص نیست؛ اما پیداست که مسائلی رد و بدل شده است! این عبارت‌پردازی‌ها برای این است که امام را از منظر راستی و صداقت زیر سؤال برند و بگویند که ایشان در پشت پرده بده بستان داشته است.
ادامه سخنان حجت‌الاسلام و المسلمین سیدحمید روحانی در خصوص شیوه‌های مختلف تحریف امام بود که عبارت‌اند از:
افراطی جلوه دادن ایشان
ناهمخوان جلوه دادن خط ایشان با شرایط امروز
غیر عملی نشان دادن سخنان ایشان و استناد به برخی وقایع

ایشان در ادامه روش مقابله با تحریف امام پرداختند که اولین گام آن شناخت خط امام است:
من فکر می‌کنم اگر ما می‌خواهیم به شیوه‌ای درست و موثر با این تحریفات مقابله کنیم باید چند برنامه را حتما به کار بگیریم. نخست شناختن خط امام است و من این ادعا را با اطلاع و آگاهی عرض می‌کنم که بسیاری از ما خط امام را نشناخته‌ایم و این به نوبه خود مصیبت بزرگی است. ما آثار و پیام‌های امام را مطالعه نکرده و از آن اطلاع نداریم و در نتیجه نمی‌توانیم به درستی دفاع کنیم. زمانی می‌توان از خط، فکر و راه شخصی دفاع کرد که فرد راه آن شخص را به خوبی شناخته باشد. اگر به این مهم توجه نشود ممکن است نتوانیم به گونه‌ای مطلوب از امام دفاع کنیم یا حتی بدتر از این، راه برای سوء استفاده دشمن نیز فراهم شود. امروز دشمن به قدر وقیح شده که بی‌شرمانه و صریح می‌گوید کلام امام امروز به درد ما نمی‌خورد.
رئیس بنیاد تاریخ‌پژوهی و دانشنامه انقلاب اسلامی با انتقاد از سخنان تحریف‌آمیز رئیس جمهور و خط خطرناکی که دولت در این زمینه پی گرفته گفت:
همین آقای رئیس‌جمهور در بهمن سال ۱۳۹۵ به مرقد امام رفت و شخصی هم که عنوان یادگار امام را یدک می‌کشد در کنارش ایستاده بود. رئیس‌جمهور گفت: «ما نباید مانند مشتی متحجرین، خودمان را به کلمات بی‌روح امام محدود کنیم! باید ببینیم اگر امام امروز در میان ما بود چه کار می‌کرد.» اولا کلمات و کلام امام را بی‌روح خواند! بی‌روح یعنی مرده! ثانیا چه کسانی از این کلمات پیروی می‌کننند؟ مشتی متحجر! جالب اینجاست که آب از آب تکان نخورد و کسی در اعتراض به سخنان رئیس‌جمهور چیزی نگفت و مصیبت دقیقا همین است!
یکی از توطئه‌های دولت خراصون این است که خط و راه امام را به طور کلی از یادها حذف کند، راه ایشان را به بن بست بکشاند، فکرها و اندیشه‌ها را بر خلاف آنچه که امام در جامعه حاکم کند، منحرف سازد.
ایشان در ادامه؛ جداسازی مردم از حکومت را یکی از برنامه‌های خطرناک دولت عنوان کردند و در این زمینه گفتند:
اینکه می‌بینید در هر سخنرانی به مردم اهانت می‌کرد برای این بود که آنان به تدریج زده شده و به کنار روند در حالی که بزرگترین خدمت و دست‌آورد امام این بود که ملت با دولت همراه و هم‌فکر باشند. آنها می‌خواهند این دست‌آورد به کلی از بین برود و نه دولت به مردم کاری داشته باشد و نه مردم به دولت و همانند زمان شاه مردم بی‌اعتنا شوند تا هر کاری که خواستند انجام دهند.
حجت‌الاسلام و المسلمین سیدحمید روحانی بدبین کردن مردم نسبت به روحانی را یکی از برنامه‌های عمدی دولت دانستند و گفتند:
مصیبتی که این دولت برای اسلام و روحانیت به بار آورده این است که روشی را در پیش‌گرفته که من نمی‌توانم آن را غیر عمدی بدانم. این دولت با دروغ، فریب‌کاری و حقه‌بازی سعی کرده تا مردم را به طور کلی نسبت به روحانیت بدبین کند؛ زمانی که مردم نسبت به روحانیت بدبین شوند، به دیانت نیز بدبین خواهند شد و در نتیجه از دین بر خواهند گشت.
ایشان در ادامه وظایف حوزه و روحانیت را در مقابله با این خط انحرافی یادآور شده؛ گفتند:
متاسفانه ما یعنی روحانیت نیز به وظیفه خود عمل‌ نکرده‌ایم. اگر روحانیت در صحنه حضور داشت و ابوذرها و عمارها یعنی فریادگران اسلام، در صحنه بودند، محال بود چنین افرادی بتوانند بر این کشور مسلط شوند.
همچنین ایشان در خاتمه سخنان خود به لزوم تشکیل مجموعه‌ای حوزوی از پژوهشگران عمیق، استوار، پایدار و بامطالعه برای مقابله با تحریف خط و شخصیت ایشان تأکید کردند و این راه را بهترین شیوه برای مقابله با جریان تحریف دانستند.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.