روزهای حماسه

۱۴ گام تا امام گام ششم: حمایت از پیشرفت اقتصادی و مادی

۱۴ گام تا امام

گام ششم: حمایت از پیشرفت اقتصادی و مادی

با توجه به نوع تبلیغات انجام گرفته در خصوص اهداف و آرمان‌های امام خمینی (قدس سره) ممکن است این نکته به ذهن برسد که نهضت ایشان محدود به آرمان‌ها و ارزش‌های معنوی بود و به پیشرفت‌های اقتصادی و مادی نظری نداشت. امّا با مطالعه دقیق کنش‌ها و بیانات ایشان در طول نهضت این فرضیه باطل می‌شود. نامه به نخست‌وزیر وقت؛ امیرعباس هویدا در خصوص وضع نابسامان اقتصادی کشور :
«… موجب کمال تأسف است که نغمه ناموزون اصلاحات شماها تقریبا از حدود تبلیغات رادیو و روزنامه‌های غیر آزاد و بعضی نوشته‌های مشحون به گزافه تجاوز ننموده است و هر روز بر فقر و بیچارگی ملت افزوده می‌شود و ورشکستگی بازار و بازرگانان محترم روزافزون است. نتیجه این همه هیاهو و تبلیغات سرتا پا گزاف، بازار سیاه برای اجانب است و ملت را به حال فقر و عقب‌افتادگی به اسم ملت مترقی نگه‌داشتن است…
جشن‌های غیرملی که به نفع شخصی در هر سال چندین مرتبه تشکیل می‌شود و در هر مرتبه مصیبت‌های جان‌گداز برای اسلام و مسلمین و ملت فقیر پابرهنه ایران به بار می‌آورد، یکی از آن‌هاست. با سرنیزه پلیس از مردم بیچاره بی‌پناه، خرج‌های گزاف آن‌ها گرفته می‌شود. یکی از جشن‌ها که من نمی‌توانم اسمی روی آن بگذارم جز هوس و شهوت و بازی با احساسات ملت، گفته می‌شود چهارهزار میلیون ریال خرج شده است که نصف آن از خزانه ملت و نصف دیگر بی‌واسطه از بازار و غیره و با زور و ارعاب اخاذی شده… شماها در کاخ‌های مجللی که هر چند سال تغییر مکان می‌دهید و با میلیون‌ها تومان خرج‌های گزاف که تصورش برای ملت ممکن نیست، نشسته‌اید و مخارج آن را از کیسه این ملت بدبخت اخاذی نموده‌اید و ناظر فقر و گرسنگی ملت و ورشکستگی بازار و بیکاری جوانان فارغ‌التحصیل هستید، ناظر اختلال وضع فلاحت و زراعت، اختلال وضع بازار و تسلط اسرائیل بر شؤون اقتصادی کشور، بلکه به طوری که گزارش داده‌اند دخالت اسرائیل در فرهنگ می‌باشید؛ ناظر فقدان ضروریات اولیه زندگی در غالب دهات نزدیک، چه رسد به دهکده‌های دور افتاده، از قبیل آب آشامیدنی سالم، حمام، وسایل بهداشت هستید…چطور وجدان خود را راضی می‌کنید برای حکومت زودگذر این‌قدر چاپلوسی از اجانب کرده، ذخایر ملت را به رایگان یا به مقداری ناچیز تسلیم آن‌ها نموده و ظلم و ستم به زیردستان یعنی ملت بدبخت می‌کنید؟»(نهضت امام خمینی ج۲ ص۳۱۳-۳۱۲)

با پیروزی انقلاب اسلامی و با وجود تحریم‌های سنگین علیه ملت ایران، کشور ما پیشرفت‌های چشم‌گیری در زمینه صنعت، تکنولوژی، علوم روز، بهداشت و البته اقتصاد داشته است که در گذشته به آن اشاره شد. البته در طول چهل سال و به ویژه در چند سال اخیر متأسفانه تدبیر امور اقتصادی کشور به دست بعضی کسانی افتاده که دوباره نغمه ناموزون اصلاحات آمریکایی سر دادند و اقتصاد کشور را با #برجام به امضای بیگانگان گره زدند و با کم‌کاری و سستی موجب ورشکستگی بازار و بازرگانان محترم شدند. کسانی که با روحیه خودباختگی و به اسم ایجاد مناطق آزاد برای اجانب بازار سیاه درست کردند و بومی‌های منطقه را به فقر و فلاکت انداختند. کسانی که گمان می‌کنند با سکنی‌گزینی در کاخ‌های چند ده میلیاردی می‌توانند بر جمهور ملت ایران ریاست کنند و چرخ اقتصاد را بچرخانند.
رهبر معظم انقلاب اسلامی نیز در دیدار خود با مسؤولین نظام در خصوص این‌که مسؤول جمهوری اسلامی از نظر رفتار اقتصادی و نحوه سیاست‌ورزی تفاوت چندانی با کارگزاران رژیم سابق نداشته باشد اینچنین هشدار داده‌اند:
« وَ سَکَنتُم فی مَساکِنِ الَّذینَ ظَلَموِا؛(ابراهیم/۴۵) خب، این‌که ما در همان ساختمانی که آن طاغوت حکمرانی میکرد حکمرانی کنیم، مثل او هم عمل بکنیم که نشد، [در این صورت] ما با او فرقی نداریم. روشمان بایستی با روش بندگان شیطان و اَتباع شیطان متفاوت باشد. »(۹۸/۲/۲۴ دیدار با کارگزاران نظام)
البته باید گفت که ملت ایران کاخ‌نشینان و غرب‌زدگان را شناخته‌اند و می‌دانند که این تبار و طایفه هیچ نسبتی با انقلاب و ملت ندارند و تنها دنباله‌های فکری غرب‌زدگان سابق‌اند که موجبات گرفتاری‌های شدید اقتصادی شده و به زودی به دست مردم غیور ایران از صحنه سیاسی کشور کنار گذاشته خواهند شد و کشورمان سبک‌بارتر از گذشته به پیش‌رفت‌های مادی و معنوی بیش‌تری خواهد رسید.

Bonyadtarikh@ آدرس ما در شبکه های اجتماعی
بنیاد تاریخ‌پژوهی و دانشنامه انقلاب اسلامی-قم.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.