تازه ها خبر

انقلاب اسلامی و اقتضائات آینده

در دانشگاه معارف اسلامی قم برگزار شد:

انقلاب اسلامی و اقتضائات آینده

نشست تخصصی بررسی ابعاد مختلف بیانیه گام دوّم مقام معظم رهبری با حضور دکتر مظفر نامدار

در تاریخ سه شنبه ۱۴ اسفند ۱۳۹۷ بیانیه گام دوم انقلاب اسلامی با حضور دکتر مظفر نامدار، سردبیر فصلنامه تخصصی پانزده خرداد و معاونت پژوهشی بنیاد تاریخ پژوهی، در دانشگاه معارف اسلامی قم مورد بررسی قرار گرفت.

دکتر نامدار در دوبخش به بررسی بیانیه گام دوم پراخت. ایشان در ابتدای این نشست با بیان این نکته که بیاینه گام دوّم در واقع یک منشور و مانیفست بسیار مهم برای انقلاب اسلام است، ویژگی‌های یک مانیفست راهبردی را برشمرد:

  • مانیفست‌ها تفسیرپذیر هستند؛ منشورها و مانیفست‌هایی که منتشر می‌شوند قابل تفسیر است و باید با استفاده از عناصر خود آن منشور به تفسیر آن پرداخت و برای تفسیر یک مانیفست نباید از اجزای بیرونی استفاده کرد.
  • منشورها را سرمایه می‌کنند برای تولید؛ همانطور که علوم انسانی سرمایه تولید علوم دیگر هستند منشورها نیز مبنای تولید هستند و نباید آنها را خرج کنیم.
  • منشورها فراهم کننده شرایط تولید هستند؛ اگر در هنگامی که مشغول تولید هستید نتوانید فرایند بازتولید آرمان‌های خود را حاصل کنید، دچار شکست می‌شوید. منشورها نوشته می‌شوند تا مبادی تولید را باز تولید کنند.
  • چهل سال یک دوره بزرگ تاریخی است اگر باز تولید نداشته باشیم و ناخالصی‌ها را خارج نکنیم و این اندیشه انقلابی را بسط و گسترش ندهیم، توان تولید خود را از دست می‌دهیم مانند همان اتفاقی که برای کلیسا در دوران رنسانس افتاد و نتوانست توان تولید خود را حفظ کند.

سردبیر فصلنامه ۱۵ خرداد در ادامه با تأکید بر ضرورت اهداف نهفته این بیانیه، بدین نکته تصریح کرد که اکنون در موقعیتی قرار داشتیم که نیاز به صدور چنین منشوری وجود داشت؛ امروز که ۳۰ سال از رحلت امام می‌گذرد باید ریزش‌ها و رویش‌های انقلاب روشن می‌شد، گذشته انقلاب تثبیت می‌گشت و ضمن تبیین وضعیت فعلی، راهبردهای آینده انقلاب روشن می شد.

دکتر مظفر نامدار در بخش دوم این جلسه با اشاره به اهمیت توجه به این بیانیه گفتند: باید بپذیریم که این منشور تنها منبع الهام‌بخش انقلاب اسلامی است و نباید نگاه‌مان را به غربی ها و یا منوّرالفکرها معطوف کنیم. قواعد انقلابی ما تغییر نکرده همان آرمان‌ها و قواعد امام خمینی را حضرت آقا تبیین می‌کنند؛ در واقع  ما بر سر آرمان‌های خود پایبند بودیم و این قواعد تغییر نکرده است بلکه این دیگران هستند که باید خود را با قواعد ما همراه کنند.

عضو شورای عالی دانشنامه انقلاب اسلامی، از بیانیه گام دوم به عنوان منبع تداوم انقلابی بودن یاد کرد که همه باید بپذیرند که همیشه باید به این منشور رجوع کنیم. این منشور، باید معیار در خط بودن یا نبودن ما باشد، اگر می‌خواهیم بگوییم کسی انقلابی است یا از مسیر انقلاب خارج شده، معیار، بیانیه گام دوم است.

دکتر نامدار تأکید کرد که بیاینه گام دوم یک بسته کامل است و بندهای آن در نسبت با بندهای دیگر آن معنا پیدا می کند. اولویت بندی در منشور غلط است، مراقب باشید این بلا را بر سر این منشور نیاورند. مراقب باشید که مبادا دیگران مانند گذشته با اولویت بندی کردن منشور و یا حذف برخی بندها و مهم جلوه دادن بخشی و غیر مهم جلوه دادن بندهای دیگر، این منشور مهم را به فراموشی سپارند و یا متن‌های دیگر را در مقابل آن قرار دهند.

ایشان در پایان سخنان خود، با تکیه بر اهمیت تبدیل بیانیه گام دوم به سنت انقلاب اسلامی، خطاب به حضار گفت: تمام تلاش خود را بکنید که این منشور را تبدیل به سنت انقلاب اسلامی کنید، معیار انقلاب‌پذیری این منشور باشد نه افراد و اشخاص که با آمدن و رفتن‌شان خللی به انقلاب‌پذیری افراد وارد بشود. انقلاب را با سنت‌های آن بشناسانیم و این منشور می‌تواند سنت انقلاب اسلامی باشد.

 

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.