تازه ها خبر

تحریف انقلاب تا چه زمانی ادامه خواهد داشت؟

بگذارید امام برای ما بماند!!!

سخنان تحریف‌آمیز رییس‌جمهور در خصوص نهضت امام؛ در روز تجدید میثاق با امام قدس سره‌

بر اساس اخبار منتشر شده در سایت‌های نزدیک دولت؛ رئیس جمهور آقای حسن روحانی ضمن سخنرانی خود در حرم  امام قدس سره‌الشریف مطالبی را مطرح کردند که تکرار ادعاهای تحریف شده اعضای نهضت آزادی و برخلاف مستندات تاریخ انقلاب اسلامی است.

پاسخ تفصیلی به سخنان تحریف آمیز ریاست جمهوری را در این بخش مطالعه فرمایید.

در آستانه چهل سالگی انقلاب اسلامی؛ مطابق رسم هر ساله شخصیت‌های برجسته کشور به مرقد امام قدس سره رفته و به تجدید میثاق با آرمان‌های ایشان می‌پردازند. به همین مناسبت روز گذشته ریاست جمهوری در مرقد امام قدس سره حضور یافتند و البته سخنانی را مطرح کردند که متأسفانه یادآور تحریفات تاریخی برخی سران جبهه منحله آزادی بود:

« قبل از پیروزی انقلاب در میان شاگردان والامقام امام(ره) مباحثی مطرح بود که بعد از پیروزی انقلاب نوع حکومت چگونه باشد، لذا آن را بعضی به شکل خلافت می‌دیدند و برخی نمی‌دانستند که آراء مردم تا کجا نقش دارد. لذا اینگونه مباحث در نوفل‌ لوشاتو و بعد از نماز مغرب و عشاء مطرح می‌شد و در آن مرحوم منتظری، مرحوم موسوی اردبیلی و شماری دیگر از جمله شهیدان مطهری و بهشتی ، ساعت‌ها و شب‌ها در پاریس و نوفل لوشاتو با امام(ره) به بحث می‌نشستند.

پس از این گونه مباحث بود که امام راحل حکومت اسلامی را به جمهوری اسلامی تبدیل کرد و شعار مردم را تغییر داد و این شعار از آزادی، استقلال و حکومت اسلامی به آزادی، استقلال و جمهوری اسلامی تبدیل شد  »

در این سخنان نسبتی به امام راحل قدس سره داده شده؛ که بر خلاف مستندات تاریخی است:

این‌که ایده جمهوری اسلامی پس از ورود ایشان به پاریس ؛ توسط اطرافیان و در قالب مباحثاتی که داشتند، به ایشان القا شد و رأی ایشان تغییر کرد و جمهوری اسلامی را برگزیدند.

اما سؤال اینجاست که سابقه تاریخی این خلاف‌گویی به چه زمانی برمی‌گردد و برای اولین بار چه کسی آن را مطرح کرد؟

 

بررسی پیشینه تاریخی این سخنان ما را به یکی از سران جبهه منحلّه آزادی؛ دکتر ابراهیم یزدی می‌رساند. آن‌جا که وی در کتاب خاطراتش تلاش کرده خود را به عنوان مشاور ارشد امام راحل در نوفل لوشاتو و تئوریسین نهضت اسلامی معرفی کند. از جمله مدعاهای او، پیش‌گامی در طرح «جمهوری اسلامی» به عنوان الگوی حکومتی انقلاب اسلامی است.

امّا آیا به راستی طرح الگوی «جمهوری اسلامی» امری نوظهور بوده و به دست سران نهضت آزادی مطرح شده است؟

با جست و جو در اسناد تاریخی به سندی ارزش‌مند برمی‌خوریم که این ادعا را باطل می‌داند:

«نخستین پیش‌نویس قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران-سال ۱۳۵۴»

این پیش‌نویس که بر اساس اسناد تاریخی و به صورت کتابی مستقل توسط بنیاد تاریخ‌پژوهی و دانشنامه انقلاب اسلامی تدوین و چاپ شده به تفصیل این ادعا را رد می‌کند چراکه لفظ «جمهوری اسلامی» به صراحت در آن نوشته شده است :

« قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران

فصل اول

جمهوری اسلامی ایران که اساس آن مبتنی بر اراده ملت است، برای حفظ و نگاهبانی حقوق ملت و نظارت در انجامم تکالیف ملی و پیش‌برد مادی و مهنوی ملت ایران، بنیاد می‌گردد…

این قانون برای نخستین بار در سال ۵۴ توسط نویسندگان آن انتشار مخفیانه یافته و بعد از مدتی از طریق پست، به دست مأمورین ساواک افتاده است. سند مربوط به متن پیش‌نویس، برای نخستین بار توسط حجت الاسلام سید حمید روحانی در بخش پیوست‌های کتاب نهضت امام خمینی دفتر چهارم صفحات ۵۳۳-۵۴۹ منتشر شده است. این سند در تاریخ ۵۴/۴/۱۱ به دست ساواک افتاده است امّا تاریخ تدوین آن چندان روشن نیست. طبیعتا مدت زیادی فرصت برای مطالعه و تفکر برای تدوین مواد قانون صرف شده که از این جهت، هیچ بعید نیست اصل نگارش متن مربوط به پیش از سال ۵۴ بوده باشد.»(کتاب «نخستین پیش‌نویس قانون اساسی»-متن قانون-ص۱۳۳)

مدعای دکتر یزدی و به تبع آن ریاست جمهوری؛ در حالی مطرح شده است که غیر از این سند تاریخی؛ شواهد دیگری هم در ردّ این ادعا وجود دارد:

«مفهوم جمهوری اسلامی اساسا مسئله‌ای نوظهور و مختص ملت ایران نبوده بلکه در سایر کشورهای اسلامی نیز رایج بوده است. ثانیا نوعا لیبرال‌های مطنی و جریان‌های سیاسی به اصطلاح ملی‌گرا نه تنها اسلامیت را در تعارض با جمهوریت معنا کرده‌اند، بلکه در آستانه تأسیس نظام جمهوری اسلامی نیز، حتّی پس از مشاهده تمایلات حداکثری جامعه انقلابی ایران به سمت و سوی جمهوری اسلامی، باز هم حاضر به گردن نهادن به این نظام سیاسی و الگوی حکومتی نشدند و نوع حکومت مورد نظرشان را «جمهوری دموکراتیک» و «جمهوری دموکراتیک اسلامی» اعلام کردند بلکه اسناد برجا مانده از این گروه‌ها نشان می‌دهد که عموما تا آخرین روزهای سقوط سلطنت پهلوی، همچنان نظام سلطنتی مشروطه را بهترین حکومت برای ایران می‌دانستند و میانه خوبی با جمهوری نداشتند. » (نخستین پیش‌نویس قانون اساسی-ص۲۴-۲۳)

 

با وجود چنین اسناد و شواهد تاریخی، انگیزه طرح چنین سخنان تحریف‌آمیزی از جانب ریاست جمهوری؛ آن هم در روز تجدید میثاق با آرمان‌های امام قدس سره معلوم نیست امّا هرآن‌چه هست باید دانست که تحریف تاریخ انقلاب بر خلاف  شرع و اخلاق و در تعارض با خواسته صریح امام قدس سره است و در نهایت موجب انحراف نسل‌های آینده خواهد شد.

ادامه دارد…

آدرس کانال بنیاد تاریخ در ایتا https://eitaa.com/bonyadtarikh/51

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.