روزهای حماسه

روزهای حماسه و نور

«انقلاب اسلامی ایران» در بهمن ١٣۵٧ به عنوان یکی از انقلاب‌های بزرگ دنیای معاصر و آخرین انقلاب قرن بیستم در یک بستر تاریخی شکل گرفت. این انقلاب که سبب تغییرات و تحولات اساسی در ایران شد‏، حاصل مبارزات گسترده همه قشرهای جامعه به رهبری حضرت امام خمینی(ره) بود. این واقعه عظیم به شهر یا منطقه خاصی جغرافیایی اختصاص نداشت بلکه تمام مناطق و شهرهای ایران به سهم خود در این واقعه نقش داشتند و همانا ملتی با دست‌های خالی و تنها با اتکا به نیروی الهی و با وحدت کلمه در هدف مشترک و در سایه رهبری قاطع به جنگ رژیمی رفت که همه قدرت‌ها و ابرقدرت‌های آن روز از آن حمایت و پشتیبانی می‌کردند. این قیام تاریخی‏، حیرت و شگفتی همگان را برانگیخت و الگویی شد که برای مردم سایر کشورها نوید رهایی و نجات را به همراه آورد تا جایی که حتی موشه دایان، وزیر جنگ رژیم صهیونیستی، انقلاب اسلامی ایران را به زلزله‌ای تشبیه کرد که قدرت امواج آن سرزمین‌های تحت حاکمیت رژیم شاه را لرزانده است.

ماه دی به خصوص نیمه اول آن، که یکی از مقاطع بحرانی حیات حکومت پهلوی بود، با تعطیل مدارس به رغم مخالفت رژیم، کاهش استخراج نفت و استعفای جمعی از کارکنان این صنعت، شهادت دکتر کامران نجات‌اللهی، تسلیم بخشی از بدنه ساواک به انقلاب و گستردگی آزادی‌خواهی در همه قشرها از جمله وابستگان درجه یک حکومت، حذف غلامرضا ازهاری از صحنه سیاست به علت بیماری و حادثه تلخ شهر مشهد در نهم دی همراه گشت. در این دوره زمانی تهدید‌ها علیه ساواک به حدی شدت گرفت که ساواک مرکز در بخشنامه‌ای از شعب خود خواست ساختمان‌های این سازمان را تخلیه و در صورت لزوم اسناد و مدارک را از بین ببرند. همچنین افشای اسامی اعضای بلندپایه ساواک و توزیع آن در میان مردم عامل دیگری بود که عقب‌نشینی این سازمان را دوچندان کرد. حمله به خانه، اموال و جان نیروهای امنیتی، نظامی و انتظامی و در برخی مواقع تخریب‏، آتش‌سوزی و کشتن آنها فزونی یافت؛ هر چند که این اقدامات بر خلاف خواست رهبران نهضت بود و احتمال بروز توطئه‌‌ای می‌رفت که بتواند بیش از پیش میان ارتش و مردم شکاف ایجاد کند، اما آیت‌الله طالقانی ضمن آگاهی از این توطئه با صدور اطلاعیه‌ای از مردم خواست تا آرامش خود را حفظ کنند و پس از آنکه موضوع به اطلاع امام رسید، ایشان نیز یادآور شد که جان و مال مردم در آیین اسلام حرمت دارد و نمی‌توان بدون حکم محکمه متعرض آنها شد.

با علنی شدن نخست‌وزیری شاپور بختیار مخالفت‌ها و تظاهرات‌ها بیشتر و موج اعتراضات مردمی افزون‌تر گردید، تا آنجا که یکی از مقامات اسرائیلی -که به منظور بررسی اوضاع ایران به تهران اعزام شده بود- پس از بازدید از این شهر در گزارش خود در روز ١٠ دی نوشت که «کار رژیم شاه تمام است.»

در ١۶ دی اعتصابات ۶٢ روزه مطبوعات به پایان رسید و صف‌های طویلی که در مقابل باجه‌های روزنامه‌فروشی تشکیل می‌گردید، گاه منشأ اعتراضات مضاعف می‌شد و مأموران با حمله به این صف‌ها شماری شهید و مجروح بر جای گذاشتند.

دهه سوم دی‌ با آغاز مخالفت‌های علنی ارتش همراه بود. نظامیان آشکارا در محوطه پایگاه‌ها تظاهرات می‌کردند و خواستار برپایی جمهوری اسلامی به رهبری امام بودند. روز ٢۶ دی، با خروج شاه از ایران، شور و شعفی وصف‌ناپذیر در ایران پدیدار گشت و در روزهای پس از آن مردم بیش از پیش مجسمه‌های شاه را در اکثر شهرها به پایین کشیدند اما روز ٢٧ دی در شهر اهواز مأموران رژیم با وحشی‌گری حادثه تلخی را موجب شدند که بعدها به چهارشنبه سیاه معروف شد. ٢٩ دی که مصادف با اربعین حسینی بود، مردم پس از راهپیمایی‌های تاسوعا و عاشورا‏، این بار نیز راهپیمایی گسترده‌ای را برپا کردند و یکی دیگر از ضربه‌های کاری خود را بر پیکر پهلوی وارد ساختند.

در این ایام که با فرار شاه خائن از کشور همراه است به مرور روزشماره دی ماه سال ۱۳۵۷ می پردازیم.

مطالب پیش رو بخشی از مقاله روزهای حماسه و نور به کوشش معصومه مرادپور است که در شماره ۱۸ فصلنامه ۱۵ خرداد در سال ۱۳۸۷ چاپ شده است.

 

 

جمعه ۱/۱۰/۱۳۵۷ ـ ۲۲ دسامبر ۱۹۷۸ ـ ۲۱ محرم ۱۳۹۹

ـ بعد از ظهر امروز شماری از مردم مشهد اقدام به برپایی تظاهرات کردند که در پی درگیری با مأموران عده‌ای مجروح و شهید شدند.

ـ بنابر گزارش نشریه اخبار جنبش اسلامی، در ساعت ۱۷ پس از پایان مراسم سخنرانی در مسجد جامع کرج شماری از مردم اقدام به برپایی تظاهرات کردند که در نتیجه درگیری با مأموران عده زیادی زخمی شدند.

ـ یک زن جهرمی که به دست مأموران حکومت نظامی این شهر مورد اصابت گلوله واقع شده بود، در بیمارستان نمازی شیراز به شهادت رسید.

شنبه ۲/۱۰/۱۳۵۷- ۲۳ دسامبر ۱۹۷۸- ۲۲ محرم ۱۳۹۹

ـ ظهر امروز شماری از مردم مشهد ضمن اجتماع در مقابل منزل آیت‌الله شیرازی واقع در خیابان نادری، اقدام به برپایی تظاهرات کردند و در نهایت در پی تیراندازی مأموران، ۳ نفر مجروح شدند (ساواک در گزارش دیگری شمار شهدای امروز مشهد را ۶ نفر اعلام کرد).

ـ عصر امروز، زندانیان شهربانی سنندج پس از ایجاد آتش‌سوزی در محوطه زندان و حمله به اسلحه‌خانه، تعدادی اسلحه به سرقت بردند و از زندان فرار کردند. بنابر گزارش ساواک در این جریان ۴ نفر پاسبان و ۱۱ زندانی زخمی شدند و از تعداد ۴۹۰ نفر زندانی ۲۲۸ نفر فراری شدند که در نتیجه اقدامات مأموران عده‌ای دستگیر و ۱۱۷ نفر همچنان فراری بودند.

یک‌شنبه ۳/۱۰/۱۳۵۷- ۲۴ دسامبر ۱۹۷۸- ۲۳ محرم ۱۳۹۹

ـ بنابر گزارش روزنامه آیندگان، در پی تظاهراتی که در تهران توسط دانش‌آموزان برپا شده بود، حدود ۲۰ نفر آنها بر اثر تیراندازی مأموران در خون غلتیدند و عده ای نیز صدمه دیدند. به دنبال این کشتار، دولت ازهاری مدارس تهران را تعطیل کرد.

ـ بنابر گزارش نشریه اخبار جنبش اسلامی در پی تظاهرات دانش‌آموزان در تهران، ۲ دختر دانش‌آموز مجروح و ۴ نفر از آنها در تقاطع پارک وی (چمران) دستگیر شدند.

ـ بنابر گزارش نشریه اخبار جنبش اسلامی، عده‌ای از جوانان دبیرستانی تهران پس از آنکه در برابر شرکت هواپیمایی ال عال، وابسته به اسرائیل، حوالی خیابان ویلا (استاد نجات‌اللهی) اقدام به برپایی تظاهرات کردند، هدف رگبار مسلسل قرار گرفتند که در نتیجه ۴ نفر شهید و بیش از ۱۵۰ نفر مجروح شدند.

ـ بنابه گزارش یونایتد پرس در پی تظاهرات امروز تهران، ۳ الی ۱۲ نفر در وقایع این شهر کشته شدند.

 دوشنبه ۴/۱۰/۱۳۵۷- ۲۵ دسامبر ۱۹۷۸ – ۲۴ محرم ۱۳۹۹

ـ بنابر گزارش ساواک از ساعت ۱۷ الی ۱۹:۳۰، تظاهرات پراکنده‌ای در نقاط مختلف شهر کرج برپا شد که در پی تیراندازی مأموران ۲ نفر مجروح شدند و یک نفر به شهادت رسید. ساواک در گزارش‌های دیگری از این تظاهرات شمار شهدا را ۸ نفر و مجروحان را ۱۹ نفر اعلام کرد. روزنامه کیهان نیز در گزارشی از این تظاهرات اعلام کرد که ۱۲ نفر شهید و عده بسیاری مجروح شدند.

ـ بنابر گزارش ساواک صبح امروز در پی عزیمت مأموران ژاندارمری به نیاسر کاشان جهت انجام مأموریت، اهالی روستا به سمت آنها سنگ پرتاب کردند و پس از درگیری با مأموران، اتومبیل ژاندارمری را آتش زدند. اهالی روستا پس از تیراندازی مأموران متفرق و ۲ نفر از محرکان دستگیر شدند.

ـ سه دانش‌آموز و یک نفر تخته‌فروش به اتهام شک رئیس ساواک به آنها در اهواز دستگیر شدند.

ـ در ساعت ۹ تظاهراتی در سقز با شرکت جمعیتی در حدود ۱۰هزار نفر برپا شد. تظاهرکنندگان ضمن پاره کردن عکس‌های شاه به خانه‌های ثروتمندان حمله کردند و آنها را به آتش کشیدند و در نهایت در پی مداخله مأموران یک نفر به شهادت رسید و ۶ نفر مجروح شدند. روزنامه کیهان در گزارشی از این تظاهرات شمار مجروحان را ۱۰ نفر و شهدا را ۲ نفر اعلام کرد.

ـ بنابر گزارش روزنامه کیهان در پی تظاهراتی که صبح امروز در سقز برپا شد، بعد از ظهر نیز اهالی این شهر به منظور اهدای خون به مجروحان به بیمارستان رفتند که بار دیگر با تیراندازی مأموران مواجه شدند که در نتیجه یکی از زنان کارمند بیمارستان به شهادت رسید. پیکر این شهیدان عصر همین روز با شرکت ۶۰هزار نفر از اهالی سقز، مهاباد، بوکان، بانه، سردشت، سنندج و دیگر شهرهای مجاور تشییع شد.

سه‌شنبه ۵/۱۰/۱۳۵۷- ۲۶ دسامبر ۱۹۷۸ – ۲۵ محرم ۱۳۹۹

ـ در ساعت ۱۵ تظاهراتی در تهران با شرکت جمعیتی حدود هزار نفر در خیابان ویلا برپا شد که در نتیجه تیراندازی مأموران، استاد کامران نجات‌اللهی که در تراس وزارت علوم ایستاده بود مورد اصابت گلوله قرار گرفت و قبل از رسیدن به بیمارستان به شهادت رسید.

ـ بنابر گزارش نشریه اخبار جنبش اسلامی در منطقه بازار تهران یک ستوان و یک گروهبان کشته شدند و در خیابان شهباز نیز یک پاسبان به قتل رسید.

ـ بنابر گزارش ارتش در ساعت ۱۰ تظاهراتی در اطراف بیمارستان پهلوی تهران برپا شد که در پی تیراندازی مأموران ۲ نفر مجروح شدند و یک نفر به شهادت رسید (تاریخ وقوع این حادثه در گزارش ارتش به درستی مشخص نیست اما خبر آن در گزارش وقایع روزهای ۵،۶ و ۷ دی آمده است؛ اما به احتمال زیاد این حادثه مربوط به امروز است).

ـ بنابر گزارش ساواک تظاهراتی در بازار تبریز با شرکت جمعیتی حدود هزار نفر برپا شد که در پی تیراندازی مأموران ۳ نفر مجروح شدند. ارتش در گزارشی از این تظاهرات شمار مجروحان را ۴ نفر و دستگیرشدگان را ۲۸ نفر اعلام کرد. همچنین آیت‌الله قاضی طباطبایی گفت که در این برخورد ۴ نفر به شهادت رسیدند و شاهدان عینی نیز شمار شهدا و مجروحان را بیش از ۳ نفر عنوان کردند.

ـ بنابر گزارش روزنامه کیهان، در پی برپایی مراسم یادبود یکی از بزرگان شهر رودسر، صدها نفر از مردم دست به تظاهرات زدند که در پی تیراندازی مأموران، ۲ نفر از دانش‌آموزان به شهادت رسیدند.

ـ بنابر گزارش روزنامه کیهان،‌ در پی تظاهراتی که در شاهی برپا گردید، بر اثر تیراندازی مأموران دانشجویی به نام مسعود دهقان مجروح شد. این شخص پس از اعزام به تهران جهت مداوا، در بیمارستان به شهادت رسید.

ـ بنابر گزارش روزنامه کیهان در پی تظاهراتی که در سنندج برپا گردید، چندین شعب بانک، مشروب‌فروشی و… به آتش کشیده شد ودر پی تیراندازی مأموران ۷ نفر مجروح و ۳ نفر شهید شدند.

ـ در ساعت ۱۵ تظاهراتی در دزفول علیه رژیم برپا شد که در پی تیراندازی مأموران ۳ نفر مجروح شدند. مجددا این عده در ساعت ۲۰ تظاهراتی در خیابان‌ها برپا کردند.

چهارشنبه ۶/۱۰/۱۳۵۷- ۲۷ دسامبر ۱۹۷۸- ۲۴ محرم ۱۳۹۹

ـ صبح امروز عده کثیری از مردم تهران به منظور شرکت در مراسم تشییع جنازه شهید استاد نجات‌اللهی به سمت بیمارستان هزار تختخوابی حرکت کردند و سپس در محوطه بیمارستان اجتماع نمودند. در این اجتماع ابتدا آیت‌الله طالقانی و سپس چند تن از استادان سخنرانی کردند و در ساعت ۱۱ مراسم تشییع جنازه شهیدان نجا‌ت‌اللهی و مسعود دهقانی[۱] شروع گردید. بنابر گزارش نشریه اخبار جنبش اسلامی در ساعت ۱۳ هنگامی که مردم به همراه آمبولانس حمل جنازه‌ها به میدان ۲۴ اسفند (انقلاب) می‌رسند از سوی سربازان تیراندازی به سوی آنها آغاز می‌شود که حدود یک ساعت ادامه پیدا می‌کند. در این درگیری ۶ نفر شهید و ۲۹ نفر مجروح شدند. خبرگزاری رویتر در گزارش خود با اشاره به حوادث تهران اعلام کرد که حداقل ۵ نفر کشته‌ شده‌اند.

ـ در ساعت ۱۵:۳۰ تظاهراتی در تهران با شرکت جمعیتی حدود هزار نفر در خیابان خواجه نصیر طوسی برپا شد که در پایان با دخالت مأموران ۵ نفر دستگیر شدند.

ـ صبح امروز جنازه یکی از مجروحان تظاهرات روز گذشته رودسر که در بیمارستان به شهادت رسید با شرکت حدود ۲ هزار نفر از مردم این شهر تشییع و به خاک سپرده شد. این عده پس از بازگشت از گورستان اقدام به برپایی تظاهرات کردند و شیشه‌های چندین ساختمان اداری را شکستند. بنابر گزارش نشریه اخبار جنبش اسلامی، در این تظاهرات مأموران به سوی مردم آتش گشودند که در نتیجه آن ۴ نفر به شهادت رسیدند.

ـ بعد از ظهر امروز شماری از مردم قزوین به منظور برگزاری مراسم بزرگداشت شهید استاد نجات‌اللهی در مسجد شاه قزوین اجتماع کردند و پس از آن، جمعیتی حدود ۴هزار نفر ضمن خروج از مسجد تظاهراتی علیه رژیم برپا نمودند و در ادامه یک مغازه مشروب‌فروشی، دو سینما و… را به آتش کشیدند. دراین تظاهرات در پی تیراندازی مأموران یک نفر مجروح شد و ۳ نفر به شهادت رسیدند. اخبار جنبش اسلامی شمار مجروحان را ۱۶ نفر گزارش داد و روزنامه اطلاعات نیز در گزارشی از این تظاهرات شمار مجروحان را ۲ نفر و شهیدان را ۳ نفر اعلام کرد.

ـ شماری از اهالی کنگاور ـ استان کرمانشاه ـ تظاهراتی علیه رژیم برپا کردند و تعدادی از شیشه‌های بانک‌ها و اداره‌ها را شکستند و در پایان با دخالت مأموران و تیراندازی از سوی آنها ۲ نفر شهید، ۳ نفر مجروح و ۱۲ نفر دستگیر شدند.

ـ بنابر گزارش ساواک در ساعت ۱۸:۵۰ مراسمی در شاهرود ـ استان سمنان ـ با سخنرانی شیخ مهدی نمازی در مسجد قلعه برگزار شد. در پایان جمعیتی حدود ۲۵۰ نفر ضمن خروج از مسجد تظاهراتی برپا کردند که در پی تیراندازی مأموران ۳ نفر مجروح شدند. روزنامه کیهان شمار مجروحان را ۷ نفر اعلام کرد.

۲۸ پنج‌شنبه ۷/۱۰/۱۳۵۷-  دسامبر ۱۹۷۸- ۲۷ محرم ۱۳۹۹

ـ بنابر گزارش ساواک استان همدان، تظاهراتی در شهرهای همدان، نهاوند، ملایر و تویسرکان برپا شد. دانش‌آموزان همدان به ساختمان اطلاعات و جهانگردی حمله کردند و آن را به آتش کشیدند. در نهاوند نیز در پی درگیری‌ها، ۴ نفر به شهادت رسیدند و عده‌ای مجروح شدند. همچنین در تظاهرات تویسرکان، یک یا دو نفر مجروح شدند.

ـ بعد از ظهر امروز تظاهراتی در دهلران ـ استان ایلام ـ برپا شد که در پی آن شیشه‌های چندین شعب بانک و دیگر اماکن شکسته شد و در نتیجه تیراندازی مأموران ۵ نفر مجروح شدند.

ـ صبح امروز شماری از اهالی سنندج تظاهراتی علیه رژیم برپا کردند و ضمن آن درمانگاه بهداری و بهزیستی و یک اتومبیل شهربانی را به آتش کشیدند. در این تظاهرات در پی تیراندازی مأموران ۳ نفر مجروح شدند و یک نفر به شهادت رسید. روزنامه مهر ایران شمار مجروحان را   ۵ نفر اعلام کرد و کیهان در گزارشی از شهادت ۲ نفر از تظاهرکنندکان خبر داد.

ـ از ساعت ۱۱:۳۰ الی ۱۳، تظاهراتی در نوشهر با شرکت جمعیتی حدود هزار نفر برپا شد. این عده ضمن سردادن شعار، شیشه‌های چندین شعب بانک را شکستند. به گزارش روزنامه اطلاعات در این تظاهرات ۷ نفر مجروح شدند.

ـ در ساعت ۱۷، تظاهراتی در آمل با شرکت شماری از اهالی این شهر برپا شد که در پی تیراندازی مأموران ۲ نفر شهید و چندین نفر مجروح شدند.

ـ بنابر گزارش ساواک چالوس در ساعت ۱۹:۱۵، در پی قطع برق در این شهر شماری از جوانان تظاهراتی علیه رژیم برپا کردند که در پی تیراندازی مأموران یک نفر به شهادت رسید و ۴ نفر مجروح شدند. روزنامه کیهان تعداد شهدای این تظاهرات را ۲ نفر اعلام کرد.

ـ بنابر گزارش روزنامه کیهان، در پی برگزاری مراسم یادبود شهدای پنجم دی رودسر، شماری از مردم با مأموران درگیر شدند که در نتیجه جوانی به نام اصغر هاشم‌پور به شهادت رسید.

ـ بنابر گزارش روزنامه کیهان شماری از فرهنگیان رشت به مناسبت شهادت استاد نجات‌اللهی اقدام به برپایی راهپیمایی کردند که در پی دخالت مأموران، ابراهیم جعفری به شهادت رسید.

ـ بنابر گزارش نشریه اخبار جنبش اسلامی در پی تظاهرات روز گذشته قزوین و شهادت عده‌ای از تظاهرکنندگان، حدود ۴۰هزار نفر از مردم این شهر به همراه چند تن از روحانیان به طرف غسالخانه مقبره شاهزاده حسین حرکت نمودند که در نتیجه مأموران بدون اخطار قبلی و از پشت سر به آنها حمله کردند و آنها را به رگبار بستند. روزنامه اطلاعات از قول فرماندار نظامی شمار شهدا را ۷ نفر و از قول شاهدان عینی بیش از ۲۰ نفر گزارش داد؛ ساواک نیز در گزارشی از این تظاهرات شمار شهدا و مجروحان را به ترتیب ۶ و ۶۷ نفر اعلام کرد. همچنین بنابر این گزارش، یک کامیون ارتشی عمدا به صف مردمی که برای تهیه نفت اجتماع کرده بودند حمله کرد و تعدادی زن، مرد و کودک را زیر گرفت بر اساس گفته‌های شاهدان، در این حادثه حدود ۱۳ الی ۱۹ نفر به شهادت رسیدند.

ـ بنابر گزارش ساواک زنجان در پی تظاهراتی که در این شهر برپا شد، ۶ نفر از تظاهرکنندگان مجروح شدند.

ـ صبح امروز حدود هزار نفر از استادان و کارکنان بیمارستان‌های ۱ و ۲ دانشگاه جندی‌شاپور آبادان به مناسبت شهادت استاد کامران نجات‌اللهی در بیمارستان شماره ١ اجتماع کردند. این عده پس از آنکه قصد داشتند تظاهراتی برپا نمایند با دخالت مأموران مواجه گشتند و در اثر تیراندازی مأموران ۳ نفر مجروح شدند.

ـ بنابر گزارش اطلاعات هفتگی، پس از پایان مجلس ختم استاد نجات‌اللهی در شیراز – در تالار دانشکده پزشکی این شهر- حدود ۵ هزار نفر دست به تظاهرات زدند که با مداخله مأموران ۲ نفر به شهادت رسیدند. بنابر گزارش روزنامه پارس در این تظاهرات یک دانش‌آموز به شهادت رسید و عده‌ای مجروح شدند.

ـ در ساعت ۸ تظاهراتی در سنقر با شرکت جمعیتی حدود ۱۰هزار نفر برپا شد. بنابر گزارش روزنامه اطلاعات این تظاهرات تا هفت روز ادامه یافت و در مجموع ۴ شهید و ۲۰ مجروح بر جای گذاشت و در پی این ناآرامی‌ها، مردم کنترل شهر را در دست گرفتند.

جمعه ۸/۱۰/۱۳۵۷- ۲۹ دسامبر ۱۹۷۸ – ۲۸ محرم ۱۳۹۹

ـ بنابر گزارش ساواک تهران، صبح و بعد از ظهر امروز تظاهرات متعددی در اکثر خیابان‌های این شهر برپا شد. بنابر گزارش خبرگزاری فرانسه، در این تظاهرات حداقل ۵ نفر به شهادت رسیدند.

ـ در ساعت ۱۸ در پی درگیری عده‌ای از تظاهرکنندگان با مأموران در تهران، ۲ نفر مجروح شدند و یک نفر به شهادت رسید.

ـ ارتش شمار شهیدان امروز در سطح کشور را ۲۴ نفر اعلام کرد که از این میان تهران ۵ شهید و ۷۹ زخمی داده بود. سه نفر از مجروحان بودند.

ـ بنابر گزارش روزنامه اطلاعات در پی شهادت ابراهیم جعفری، یکی از دبیران دبیرستان‌های رشت، مردم این شهر تحویل جنازه وی را خواستار شدند که پس از مخالفت پلیس با این خواسته، اقدام به برپایی تظاهرات کردند. در این تظاهرات چندین اتومبیل، ۱۵ شعبه بانک و چندین خانه متعلق به مأموران امنیتی به آتش کشیده شد و در نتیجه تیراندازی مأموران ۸ نفر مجروح شدند و یک نفر به نام تقی اشکیل به شهادت رسید. ساواک در گزارش خود شمار مجروحان را ۴ نفر اعلام کرده است.

ـ بنابر گزارش ارتش، در تظاهرات امروز کرمانشاه ۲ نفر شهید و ۱۲ نفر دستگیر شدند. (این رقم برای تظاهراتی که در کنگاور نیز برپا شده بود یاد شده است).

ـ بنابر گزارش روزنامه اطلاعات، صبح امروز پس از آنکه شماری از مردم قزوین به منظور تشییع جنازه و خاکسپاری شهدای تظاهرات روز گذشته عازم گورستان بودند، هدف تیراندازی مأموران قرار گرفتند که در نتیجه گروه کثیری از مردم مجروح یا شهید شدند. ارتش در گزارشی از این تظاهرات شمار شهدا را ۷ نفر و مجروحان را ۱۵ نفر اعلام کرد و در صفحه دیگری از همین گزارش شمار مجروحان و شهدا را به ترتیب ۱۹ و ۱۰ نفر نوشت.

ـ صبح امروز شماری از مردم همدان تظاهراتی علیه رژیم برپا کردند و بعد از ظهر نیز مجددا تظاهرات خود را از سر گرفتند. تظاهرکنندگان ضمن حمله به زندان شهربانی شیشه‌های ندامتگاه را شکستند و در نهایت در پی درگیری با مأموران ۴ نفر مجروح شدند و یک نفر به شهادت رسید. به گزارش روزنامه کیهان، نام این شهید حسن رنجبران بود.

ـ بنابر گزارش ساواک در پی تظاهراتی که در نهاوند برپا شد، تمام مؤسسات دولتی، بانک‌ها و خانه‌های اکثر مأموران به آتش کشیده شد و در نتیجه درگیری تظاهرکنندگان با مأموران ۹ نفر مجروح شدند و یک نفر به شهادت رسید.

ـ بنابر گزارش ساواک در پی تظاهراتی که در تویسرکان برپا شد، یک نفر به شهادت رسید.

ـ صبح امروز در پی تظاهراتی که در رفسنجان برپا شد ۴ نفر مجروح شدند و یک نفر به شهادت رسید. روزنامه کیهان شمار مجروحان را ۷ نفر اعلام کرد.

ـ بنابر گزارش ساواک در پی تظاهراتی که در بیرجند برپا شد، ۴ نفر بر اثر تیراندازی مأموران مجروح شدند.

ـ بنابر گزارش ساواک در پی تظاهراتی که در خرم‌آباد برپا شد چندین نفر مجروح شدند.

ـ بنابر گزارش ساواک در پی تظاهراتی که در مراغه برپا گردید، منازل ۷ نفر از مأموران شهربانی به آتش کشیده شد و در نتیجه دخالت مأموران، یک نفر به شهادت رسید.

ـ تظاهراتی در آمل از سوی گروه‌هایی ۲۰ الی ۳۰ نفری برپا شد. در این تظاهرات بر اثر تیراندازی مأموران عده‌ای مجروح شدند.

ـ حدود ۶هزار نفر از کارکنان دانشگاه جندی‌شاپور و مردم اهواز در اعتراض به شهادت استاد نجات‌اللهی به دست مأموران، در مقابل بیمارستان جندی‌شاپور اجتماع کردند و به تظاهرات پرداختند و در پی درگیری با مأموران، ۲ نفر مجروح شدند.

ـ در ساعت ۱۵ شماری از اهالی آبادان تظاهراتی در نقاط مختلف شهر برپا کردند که در نهایت در پی تیراندازی مأموران ۲ نفر شهید و عده‌ای مجروح شدند.

ـ صبح امروز شماری از اهالی بهبهان تظاهراتی علیه رژیم برپا کردند که در نتیجه تیراندازی مأموران ۳ نفر مجروح شدند و یک روحانی به شهادت رسید. روزنامه اطلاعات بعدها در گزارشی از این تظاهرات شمار شهیدان را ٣ نفر و مجروحان را ۳۰ نفر اعلام کرد.

– بنابر گزارش ساواک درپی درگیری‌هایی که صبح امروز در دزفول برپا شد‏، یک نفر بر اثر تیراندازی مأموران به شهادت رسید.

ـ بنابر گزارش ساواک تظاهراتی در مراغه با شرکت جمعیتی حدود ۵هزار نفر برپا شد. در این تظاهرات اداره کشاورزی، خانه جوانان، کارخانه مشروب‌سازی تعدادی تراکتور و منزل ۷ نفر از مأموران شهربانی به آتش کشیده شد و در پایان در نتیجه تیراندازی مأموران شخصی به نام رضا شکاری به شهادت رسید.

ـ بنابر گزارش ساواک در پی تظاهراتی که در بناب برپا شد، دو نفر از تظاهرکنندگان بر اثر تیراندازی مأموران به شهادت رسیدند.

ـ بنابر گزارش ارتش در ساعت ۱۱، در پی تظاهراتی که در مراغه برپا گردید، کلانتری و رسومات این شهر به آتش کشیده شد و در پایان در نتیجه تیراندازی مأموران ۶ نفر مجروح شدند و یک نفر به شهادت رسید.

– نشریه اخبار جنبش اسلامی در گزارشی اعلام کرد که در پی تظاهراتی در رودسر ۲ نفر به شهادت رسیدند.

ـ در پی تظاهراتی که در رشت برپا گردید، تعدادی مغازه به آتش کشیده شد و ۴ نفر مجروح شدند.

شنبه ٩/١٠/١٣۵٧- ٣٠ دسامبر ١٩٧٨- ٢٩ محرم ١٣٩٩

ـ بنابر گزارش نشریه اخبار جنبش اسلامی در پی تجمع عده‌ای از مردم تهران جهت گرفتن نفت، چند ارتشی با رعایت نکردن حق دیگران به جلوی صف می‌روند که در نتیجه با مردم درگیر و به سوی آنها تیراندازی می‌کنند. در این تیراندازی ۵ نفر به شهادت می رسند. ساواک در گزارشی از این رویداد تعداد مجروحان را ۲ نفر و شهیدان را ۳ نفر اعلام کرد.

ـ بنابر گزارش نشریه اخبار جنبش اسلامی از تهران، دو جوان دانشجو که در حال سردادن شعار در خیابان اردیبهشت بودند به ضرب گلوله مأموران به شهادت رسیدند.

ـ بنابر گزارش نشریه اخبار جنبش اسلامی صبح امروز حدود یک میلیون نفر از مردم مشهد  پس از اجتماع در مقابل منازل روحانیان، اقدام به برپایی تظاهرات کردند که در پی آتش گشودن یک تانک و چند جیپ ارتشی، عده‌ای از مردم مجروح و شهید شدند روزنامه خراسان در سال‌های بعد شمار شهدای ۹ و۱۰/۱۰/۵۷ مشهد را ۶۳ نفر اعلام کرد).

ـ بنابر گزارش روزنامه کیهان، در پی تظاهراتی که در تربت حیدریه برپا شد ۱۵ نفر شهید و ۲۷ نفر مجروح شدند.

ـ در ساعت ۱۰:۳۰، تظاهراتی در خرم‌آباد علیه رژیم برپا شد که در پایان در نتیجه تیراندازی مأموران ۲ نفر شهید، ۱۷ نفر مجروح و ۵ نفر دستگیر شدند.

ـ بنابر گزارش روزنامه کیهان، ‌در پی تظاهراتی که در آستانه اشرفیه برپا شد، ۴ نفر به شهادت رسیدند و بیش از ۵۰ مغازه، یک فروشگاه بزرگ و منازل دو نفر از روحانیان به آتش کشیده شد.

ـ بنابر گزارش روزنامه رسمی بورس، در پی تظاهراتی که در رشت برپا شد ۴ نفر مجروح و ۷۹ نفر دستگیر شدند. روزنامه کیهان نیز در گزارشی اعلام کرد که در درگیری‌های امروز این شهر ۲ نفر به شهادت رسیدند.

ـ بنابر گزارش ساواک، در پی تظاهراتی که در بابل برپا شد، در نتیجه مداخله مأموران ۱۲ نفر مجروح شدند.

ـ از ساعت ۱۰ الی ۱۵، تظاهراتی در اصفهان با شرکت جمعیتی حدود ۶۰هزار نفر برپا شد. بر اثر تیراندازی مأموران شخصی به نام حبیب‌الله موحدین به شهادت رسید. نشریه اخبار جنبش اسلامی شمار تظاهرکنندگان را ۶۰۰هزار نفر اعلام کرد.

ـ بعد از ظهر امروز شماری از اهالی سمنان تظاهرات پراکنده‌ای در سطح شهر برپا کردند که در نتیجه تیراندازی مأموران، ۱۲ نفر مجروح شدند.

ـ بنابر گزارش ساواک صبح امروز حدود ۱۰هزار نفر از مردم شیراز تظاهراتی علیه رژیم برپا کردند. در این تظاهرات بر اثر تیراندازی مأموران ۲ نفر شهید و ۱۵ نفر مجروح شدند و نیز انجمن ایران و انگلیس به آتش کشیده شد.

ـ بنابر گزارش روزنامه اطلاعات صبح امروز در پی شهادت یکی از جوانان کازرون، شماری از مردم این شهر جنازه وی را تشییع کردند و در نتیجه تیراندازی مجدد مأموران ۲ نفر شهید و ۵۰ نفر مجروح شدند.

ـ بنابر گزارش روزنامه کیهان در پی تظاهراتی که در ارسنجان برپا شد، شخصی به نام غلامعلی زارع بر اثر تیراندازی مأموران به شهادت رسید.

ـ صبح امروز حدود ۵ هزار نفر از مردم ابرکوه – شهرستان آباده – تظاهراتی برپا کردند که در نتیجه تیراندازی مأموران ۵ نفر مجروح شدند.

ـ بنابر گزارش ارتش در پی تظاهراتی که در تبریز برپا شد، ۱۸بانک تخریب و ۱۰ بانک و دو فروشگاه به آتش کشیده شد و در نتیجه تیراندازی مأموران، ۶ نفر به شهادت رسیدند. روزنامه اطلاعات شمار شهیدان را ۱۲ نفر و مجروحان را ۲۰ نفر اعلام کرد.

ـ صبح امروز تظاهراتی در اردبیل به وقوع پیوست که به شهادت ۴ نفر و مجروح شدن ۱۵ نفر منجر گردید.

ـ بنابر گزارش روزنامه کیهان تظاهرات خونینی در مراغه، سلماس و مرند برپا شد که در نتیجه دخالت مأموران عده‌ای به شهادت رسیدند.

ـ صبح امروز شماری از مردم کرمان پس از اجتماع در مسجد جامع شعارهایی علیه رژیم سردادند و پس از‌ آن اقدام به برپایی راهپیمایی کردند و بنابر گزارش ارتش مأموران به سوی تظاهرکنندگان آتش گشودند که در نتیجه ۱۲ نفر مجروح شدند.

ـ در پی شهادت اکبر مقیمی در تظاهرات روز گذشته رفسنجان، شماری از مردم این شهر جنازه وی را تشییع کردند و یک مغازه مشروب‌فروشی را به آتش کشیدند. در این تظاهرات بر اثر تیراندازی مأموران ۶ نفر مجروح شدند.

ـ صبح امروز تظاهراتی علیه رژیم در بخش راور کرمان برپا شد. در این تظاهرات بر اثر تیراندازی مأموران ۷ نفر مجروح شدند و یک نفر به شهادت رسید. ساواک در تلگرامی شمار مجروحان را ۱۲ نفر و روزنامه کیهان ۱۵ نفر اعلام کرد.

ـ بنابر گزارش ساواک صبح امروز شماری از مردم میاندوآب اقدام به برپایی تظاهرات کردند و تعدادی مؤسسه و خانه‌های چند نفر از اقلیت‌های مذهبی را به آتش کشیدند. در این تظاهرات یک نفر به شهادت رسید.

ـ بعد از ظهر امروز شماری از اهالی قزوین تظاهراتی علیه رژیم برپا کردند. در این تظاهرات در اثر تیراندازی مأموران، یک نفر به شهادت رسید و ۷ نفر مجروح شدند.

ـ بنابر گزارش ساواک بابل در پی تظاهراتی که در این شهر برپا شد ۴ نفر مجروح شدند و یک نفر به شهادت رسید.

ـ بنابر گزارش روزنامه کیهان، در پی تظاهراتی که در فریدونکنار برپا گردید، دو دختر جوان در اثر تیراندازی مأموران به شهادت رسیدند و یک دختر نیز مجروح شد.

ـ بنابر گزارش ساواک از شاهرود، جمعیتی حدود ۱۵۰۰ نفر تظاهراتی در بسطام برپا کردند که در نتیجه تیراندازی مأموران ۲ نفر به شهادت رسیدند.

ـ بنابر گزارش ساواک در پی تظاهراتی که در گرمسار برپا شد، ۳ نفر مجروح شدند.

– از ساعت ۱۰ الی ۱۳ حدود ۳هزار نفر از مردم مسجدسلیمان پس از اجتماع در محوطه مسجد نمره ۱ تظاهراتی برپا کردند و شعارهایی علیه رژیم سردادند. در این تظاهرات ۵ نفر به دست مأموران دستگیر شدند. ساواک در تلگراف دیگری درباره این خبر، شمار این عده را اصلاح و اعلام می‌کند که تعداد ۳۰۰ نفر صحیح است.

– بنابر گزارش ساواک شوشتر، بعد از ظهر امروز در پی تظاهرات پراکنده‌ای که در این شهر برپا شد، بر اثر تیراندازی مأموران چند نفر مجروح شدند.

ـ در ساعت ۱۱:۳۰ حدود ۵هزار نفر از مردم زنجان ضمن خروج از مساجد دمیریه و میرزا رحیم اقدام به برپایی تظاهرات کردند. در این تظاهرات بر اثر تیراندازی مأموران ۷ نفر مجروح شدند و یک نفر به شهادت رسید. روزنامه کیهان در گزارشی شمار مجروحان را ۹ نفر اعلام کرد.

ـ بنابر گزارش ساواک در پی تظاهراتی که در سرپل ذهاب ـ استان کرمانشاه ـ‌ برپا شد، بر اثر تیراندازی مأموران یک نفر به شهادت رسید و ۳ نفر مجروح شدند.

ـ بنابر گزارش روزنامه مهر ایران در پی تهاجم نیروهای مسلح حکومت به سوی مردم نهاوند، ۴ نفر شهید و ۲۵ نفر مجروح شدند. برخی از منابع در پایان امروز شهر نهاوند را به یک شهر جنگ‌زده تشبیه کردند.

ـ بنابر گزارش روزنامه کیهان در پی حمله مأموران به دبیرستان ابن سینا در بندرعباس و مضروب و مجروح ساختن عده‌ای از فرهنگیان و معلمان، شماری از مردم این شهر ضمن سردادن شعار اقدام به برپایی تظاهرات کردند که در نتیجه دخالت مأموران ۶ نفر شهید و ۲۴ نفر مجروح شدند.

ـ بنابر گزارش روزنامه کیهان در ساعت ۱۴:۳۰، تظاهراتی در ایلام با شرکت جمعیتی حدود ۲ الی ۳ هزار نفر با همراهی آیت‌الله حیدری و آقایان تعمیرکاری و الهی برپا شد. در این تظاهرات در پی تیراندازی مأموران ۲ نفر مجروح شدند.

ـ در ساعت ۱۱ تظاهراتی در ابرکوه با شرکت جمعیتی حدود ۵هزار نفر برپا شد. در این تظاهرات بر اثر تیراندازی مأموران ۵ نفر مجروح شدند.

ـ صبح امروز مراسمی در گرمسار با شرکت جمعیتی حدود ۳هزار نفر و سخنرانی سید محمدعلی موسویان در مسجد جامع برگزار شد. این عده پس از خروج از مسجد اقدام به برپایی تظاهرات کردند که در نتیجه تیراندازی مأموران ۳ نفر مجروح شدند.

یکشنبه ۱۰/۱۰/۱۳۵۷- ۳۱ دسامبر ۱۹۷۸ – ۱ صفر ۱۳۹۹

ـ در ساعت ۱۷:۴۵ تظاهراتی در خیابان سردشت تهران با شرکت جمعی حدود ۳۰۰ نفر برپا شد که در نهایت ۴ نفر به دست مأموران دستگیر شدند.

ـ بنابر گزارش نشریه اخبار جنبش اسلامی، در پی تظاهراتی که صبح امروز در تهران برپا شد حدود ۶ نفر به شهادت رسیدند.

ـ صبح امروز شماری از مردم مشهد پس از اجتماع در مقابل منزل آیت‌الله شیرازی، اقدام به برپایی تظاهرات کردند که در نتیجه دخالت و تیراندازی از سوی مأموران حدود ۱۷۰ نفر شهید و عده‌ای مجروح شدند. شهربانی کل کشور شمار شهدای مشهد را ۱۸۰ نفر گزارش داد. همچنین روزنامه کیهان در گزارشی از این تظاهرات شمار شهدا را ۲۰۰ نفر و مجروحان را بالغ بر ۲هزار نفر اعلام کرد. ارتش نیز در گزارش خود شهدای نهم و دهم دی این شهر را ۳۰۰ نفر برآورد کرد.

ـ در ساعت ۱۲ حدود ۳هزار نفر از مردم بیرجند ضمن سردادن شعار علیه رژیم به پادگان این شهر حمله کردند که بر اثر تیراندازی مأموران ۲ نفر مجروح شدند و یک نفر به شهادت رسید.

ـ بعد از ظهر امروز در پی تظاهراتی که در کرمانشاه برپا گردید تعدادی از شعب بانک‌ها و چند مغازه به آتش کشیده شد و در نتیجه تیراندازی مأموران ۷ نفر شهید و ۴۵ نفر مجروح شدند.

ـ بنابر گزارش ارتش، در پی تظاهراتی که در لنگرود برپا شد، تظاهرکنندگان کلیه مؤسسات دولتی، بانک‌ها و منزل دو نفر از مأموران را به آتش کشیدند. در این تظاهرات بر اثر تیراندازی مأموران ۲ نفر مجروح شدند و یک نفر به شهادت رسید.

ـ صبح امروز تظاهراتی در بندرعباس برپا شد که در آن تظاهرکنندگان شرکت «گری مکنزی» و چند شعبه بانک را به آتش کشیدند. این تظاهرات بعد از ظهر نیز ادامه یافت که در پی تیراندازی مأموران ۷ نفر مجروح شدند و یک نفر به شهادت رسید.

ـ بنابر گزارش ساواک بعد از ظهر امروز در پی تظاهراتی که در بروجرد برپا شد، تظاهرکنندگان خانه دو نفر از مأموران را به آتش کشیدند و در پی تیراندازی مأموران یکی از دبیران به نام بیاتی به شهادت رسید و ۸ نفر مجروح شدند.

ـ بعد از ظهر امروز شماری از اهالی بروجرد تظاهراتی علیه رژیم برپا کردند و شیشه‌های چند شعبه بانک و… را شکستند. در این تظاهرات بر اثر تیراندازی مأموران ۸ نفر مجروح شدند.

ـ بعد از ظهر امروز در پی تظاهراتی که در سمنان برپا گردید، بر اثر تیراندازی مأموران یک کودک ۸ ساله به شهادت رسید و عده‌ای مجروح شدند.

ـ بعد از ظهر امروز در پی تظاهراتی که در قم برپا شد، بر اثر تیراندازی مأموران چند نفر مجروح شدند.

ـ بنابر گزارش ساواک بابل،‌ صبح و عصر امروز شماری از اهالی این شهر در تعدادی از خیابان‌ها اقدام به برپایی تظاهرات کردند و بر اثر تیراندازی مأموران یک نفر مجروح شد.

ـ از ساعت ۹:۱۵ الی ۱۱، شماری از اهالی آمل تظاهراتی علیه رژیم برپا کردند. در این تظاهرات بر اثر تیراندازی مأموران یک نفر مجروح شد.

ـ بنابر گزارش روزنامه اطلاعات در پی اعلام هفته همبستگی در دانشگاه گیلان، مأموران از ورود افراد به دانشگاه جلوگیری کردند که در نتیجه این عده از پشت دیوار دانشگاه به آن داخل شد و تظاهراتی برپا کردند. ساعت ۱۶ مجددا شماری از دانشجویان به همراه گروهی از مردم به خیابان‌ها آمدند که بر اثر تیراندازی مأموران ۶ نفر مجروح شدند و یک نفر به شهادت رسید.

ـ در ساعت ۱۰، شماری از مردم دزفول تظاهراتی علیه رژیم برپا کردند. در این تظاهرات بر اثر تیراندازی مأموران ۱۱ نفر مجروح شدند.

ـ ساعت ۱۴ در پی تظاهراتی که در اندیمشک برپا شد، سوپر مارکت، رستوران، چند سینما، بانک و… به آتش کشیده شد و ۲ نفر بر اثر تیراندازی مأموران مجروح شدند.

ـ در ساعت ۹ شماری از اهالی اردبیل تظاهرات پراکنده‌ای در سطح شهر برپا کردند و چند بانک، اداره اوقاف و کشاورزی را به آتش کشیدند. در این تظاهرات یک دانشجو به شهادت رسید و عده‌ای نیز مجروح شدند.

ـ صبح امروز عده‌ای از طبقات مختلف مردم شیراز در دانشکده پزشکی اجتماع کردند و پس از آن در ساعت ۹:۳۰ ضمن خروج از دانشکده اقدام به برپایی تظاهرات نمودند. در این تظاهرات یک نفر به شهادت رسید و سینما آریانا نیز با بمب منفجر شد. نشریه پیک خجسته اعلام کرد که این تجمع به منظور یادبود شهید نجات‌اللهی برپا شد.

ـ در پی تظاهراتی که در کازرون با شرکت جمعیتی حدود ۳۰هزار نفر برپا شد، ۳ نفر در اثر تیراندازی مأموران مجروح شدند.

ـ بنابر گزارش ساواک کرمانشاهان، شماری از مردم این شهر در ابتدا ضمن حمله به کاخ دادگستری ۹ نفر از مأموران و سربازان را مجروح ساختند. این عده در ادامه تظاهرات خود در چند نقطه شهر یکی از شعب بانک سپه را به آتش کشیدند و در نهایت بر اثر تیراندازی مأموران ۳ نفر شهید و ۴ نفر مجروح شدند. روزنامه کیهان در گزارشی از این تظاهرات شمار شهیدان را ۷ نفر و مجروحان را ۴۰ تا ۴۵ نفر اعلام کرد. خبرنگار روزنامه اطلاعات نیز یک روز بعد از این تظاهرات اطلاع یافت که ۹ جسد در بیمارستان وجود دارد و صدها مجروح بستری هستند.

ـ در پی تظاهراتی که در کرمانشاه برپا شد و شماری شهید و مجروح بر جای گذاشت، مراکز آموزشی این استان از طرف اداره کل آموزش و پرورش تعطیل شد. روزنامه‌ها پس از آنکه از اعتصاب درآمدند شمار شهدای امروز این شهر را چنین اعلام کردند:‌ روزنامه کیهان ۱۲۰ شهید و ۵۰۰ مجروح نوشت. روزنامه اطلاعات شمار شهیدان را بیش از ۲۰۰ نفر و مجروحان را بیش از یک هزار نفر گزارش داد و آیندگان نیز شمار شهیدان را بین ۱۲۰ تا ۱۸۴ نفر اعلام کرد.

ـ بعد از ظهر امروز تظاهراتی در خرم آباد برپا شد. در این تظاهرات هتل شقایق‏، اتاق اصناف، خانه معلم و… به آتش کشیده شد و در نهایت در پی تیراندازی مأموران ۸ نفر مجروح شدند.

ـ بعد از ظهر امروز در پی تظاهراتی که در بروجرد برپا شد، ۸ نفر مجروح شدند و یکی از دبیران نیز به شهادت رسید.

ـ در ساعت ۱۰:۳۰، تظاهراتی در ورامین با شرکت جمعی حدود ۵۰۰ نفر برپا شد. در این تظاهرات بر اثر تیراندازی مأموران ۳ نفر به شهادت رسیدند. روزنامه کیهان شمار شهدای این تظاهرات را از قول شاهدان ۱۵ نفر اعلام کرد.

ـ بنابر گزارش فرماندار قزوین، در پی حوادثی که عصر امروز در این شهر برپا شد ۲ نفر شهید و ۵ نفر مجروح شدند.

دوشنبه ۱۱/۱۰/۱۳۵۷- ۱ ژانویه ۱۹۷۹ – ۲ صفر ۱۳۹۹

ـ عصر امروز تظاهرات پراکنده‌ای در برخی از نقاط شهر تهران برپا شد. ارتش نیز در گزارشی تأکید کرد که در این شهر یک نفر به شهادت رسید و ۳ نفر مجروح شدند.

ـ بنابر گزارش ساواک شماری از اهالی خرم‌آباد تظاهراتی علیه رژیم برپا کردند. در این تظاهرات برخی اماکن از جمله اداره ثبت احوال، اداره کار و امور اجتماعی، یک مدرسه راهنمایی، شورای داوری و… تخریب و یا به آتش کشیده شدند و در پی تیراندازی مأموران یک نفر به شهادت رسید. ارتش نیز در گزارشی از این تظاهرات اعلام کرد که در این تظاهرات ۲۱ نفر غیرنظامی مجروح شدند.

ـ بعد از ظهر امروز تظاهراتی در کرمانشاه برپا گردید که در پی آن حزب رستاخیز، هتل بنفشه، بانک‌های ایرانشهر و تهران، کاخ دادگستری و… به آتش کشیده یا تخریب شدند. در این تظاهرات بر اثر تیراندازی مأموران ۸ نفر شهید و ۲۰ نفر مجروح شدند . ارتش شهدای کرمانشاه را ۱۰ نفر و مجروحان را ۱۵ نفر گزارش داد و مجددا در بخش نتیجه‌گیری شمار شهدا را ۱۵ نفر اعلام کرد. کتاب یادنامه شهید استاد نجات‌اللهی شمار شهدای امروز این شهر را ۱۸ نفر و زخمی‌ها را ۸۵  نفر ذکر کرد.

ـ در پی تظاهراتی که در کنگاور برپا شد، ۳ نفر بر اثر تیراندازی مأموران مجروح شدند.

ـ بنابر گزارش ارتش در پی تظاهراتی که بعد از ظهر امروز در لاهیجان برپا شد، ساختمان فرمانداری، شهرداری، بانک و… به آتش کشیده شد و بر اثر تیراندازی مأموران ۷ نفر شهید و ۴۱ نفر مجروح شدند.

ـ بنابر گزارش روزنامه کیهان در پی تظاهراتی که در دامغان برپا شد، ۴ نفر به شهادت رسیدند.

ـ از ساعت ۱۶ الی ۲۰ نظامیان شهر قزوین به فرماندهی سرتیپ معتمدی به مغازه‌ها، مطب‌ها، بیمارستان‌ها و خانه‌های مردم یورش بردند و آنها را به آتش کشیدند و عده‌ای را به شهادت رساندند. بنابر گزارش روزنامه کیهان در این تهاجم خانه چند نفر از پزشکان که مردم را به طور رایگان معالجه می‌کردند و نیز برخی از روحانیان آتش زده شد. به دنبال این یورش مأموران، فرماندار نظامی این شهر در گزارش خود خطاب به استاندار زنجان گفت که شهر قزوین میدان تاخت و تاز مأموران لشگر بود و این شهر درست به مثابه یک شهر جنگ‌زده است که آثار خرابی و نابسامانی در تمامی آن هویداست.

ـ از صبح امروز تا ساعت ۱۳:۴۵، شماری از اهالی گرگان تظاهرات متعددی در سطح شهر برپا کردند که در نهایت در پی تیراندازی مأموران ۳ نفر مجروح شدند و یک نفر به نام یزدان شیخ‌نژاد به شهادت رسید.

ـ بنابر گزارش روزنامه کیهان، در پایان امروز جوان ۱۸ ساله‌ای که روز ۹/۱۰/۵۷ در آمل هدف گلوله مأموران قرار گرفته بود، در بیمارستان شیروخورشید این شهر به شهادت رسید.

ـ بنابر گزارش روزنامه اطلاعات در پی تظاهراتی که در آباده برپا گردید،‌ یک نفر مجروح شد.

ـ بنابر گزارش روزنامه اطلاعات در پی تظاهراتی که در اردبیل برپا شد ۴ نفر مجروح شدند.

سه‌شنبه ۱۲/۱۰/۱۳۵۷ – ۲ ژانویه ۱۹۷۹ – ۳ صفر ۱۳۹۹

ـ در ساعت ۱۵:۵۰ در پی تظاهراتی که در بخش آبدانان ـ استان ایلام ـ برپا شد یک نفر بر اثر تیراندازی مأموران به شهادت رسید.

– علی مسیحا، شهردار رفسنجان، در مقابل خانه‌اش هدف گلوله قرار گرفت و به قتل رسید. در جریان این تیراندازی یکی از کارمندان شهرداری نیز مجروح شد.

ـ در ساعت ۱۱ حدود ۲هزار نفر از ایرانیان وابسته به گروه‌های مختلف سیاسی در مقابل محل اقامت مادر شاه در شهر بورلی هیلز اقدام به برپایی تظاهرات کردند و چند دستگاه خودرو و تعدادی از درختان را به آتش کشیدند. این تظاهرات تا ساعت ۱۹ ادامه یافت و در پایان حدود ۱۰۰ نفر بازداشت و ۲۸۰ نفر مجروح شدند. حال یک نفر هم که مورد اصابت گلوله قرار گرفته بود وخیم گزارش شد.

ـ بنابر گزارش ارتش در ساعت ۱۷:۳۰ شماری از مردم گنبد کاوس به منظور پشتیبانی از تظاهرکنندگان به سوی گالیکش رفتند و در آنجا اقدام به برپایی تظاهرات کردند که در نتیجه تیراندازی مأموران ۷ نفر شهید و ۱۲ نفر مجروح شدند.

ـ بنابر گزارش ساوک در پی تظاهراتی که در بخش سعدآباد از توابع برازجان برپا شد، بر اثر تیراندازی مأموران ۲ نفر شهید و چند نفر مجروح شدند.

ـ بنابر گزارش روزنامه کیهان در پی انتشار خبر حمله موافقان دولت به مردم گالیکش، عده‌ای از مردم گنبد کاوس جهت کمک به مردم گالیکش به آنجا رفتند. مأموران در ابتدا مانع آنها شدند و سپس با تیراندازی به سوی‌آنها ۷ نفر را شهید و ۲۵ نفر را مجروح کردند.

ـ بعد از ظهر امروز شماری از مردم بهشهر تظاهراتی علیه رژیم برپا کردند و در نهایت در پی تیراندازی مأموران یک نفر به شهادت رسید.

ـ بنابر گزارش روزنامه کیهان در پی تظاهراتی که در رشت برپا گردید، جوان ۲۷ ساله‌ای به نام حبیبی بر اثر تیراندازی مأموران به شهادت رسید.

ـ در پایان امروز بر اثر تیراندازی مأموران در صومعه سرا، ۲ نفر جوان به شهادت رسیدند.

ـ بنابر گزارش روزنامه کیهان در ساعت ۱۲ در پی تیراندازی مأموران در میدان وزیری کرمانشاه، ۲ نفر شهید و ۱۲ نفر مجروح شدند.

ـ در ساعت ۱۷، شماری از اهالی قصر شیرین تظاهراتی علیه رژیم برپا کردند و چند شعبه بانک و برخی از اماکن عمومی را به آتش کشیدند. در این تظاهرات در پی تیراندازی مأموران یک نفر مجروح شد.

ـ بنابر گزارش ارتش در پی تظاهراتی که در خرمشهر با شرکت جمعیتی حدود ۵هزار نفر برپا شد، بر اثر تیراندازی مأموران یک دختر ۱۲ ساله به شهادت رسید.

ـ در ساعت ۹ حدود ۵هزار نفر از مردم قم پس از اجتماع در تعدادی از خیابان‌های این شهر به سمت قبرستان گلپایگانی رفتند و در آنجا شعارهایی علیه رژیم سردادند. در ساعت ۱۲، این عده پس از بازگشت به شهر مورد تهاجم مأموران قرار گرفتند که در نتیجه تیراندازی آنها چند نفر مجروح شدند و یک نفر نیز به شهادت رسید. روزنامه کیهان نام این شهید ۲۵ ساله را قاسمی گزارش کرد.

ـ در ساعت ۲۰ مراسمی در خرمشهر با شرکت جمعیتی حدود ۳هزار نفر و سخنرانی آقایان محقق، سید محمدتقی موسوی و نوری در مسجد جامع برگزار شد. این عده پس از پایان سخنرانی ضمن خروج از مسجد اقدام به برپایی تظاهرات کردند که در نتیجه تیراندازی مأموران دختر ۱۳ ساله‌ای به نام فریبا فرزاد به شهادت رسید.

ـ بنابر گزارش اداره سوم ستاد بزرگ ارتشتاران، در تظاهرات خشونت‌بار تبریز بر اثر تیراندازی مأموران ۲ نفر به شهادت رسیدند.

ـ بنابر گزارش ارتش از بوشهر، چند نفر از مردم این شهر با بستن راه رئیس ساواک قصد کشتن وی را داشتند که در اثر تیراندازی مأموران، یک نفر به شهادت می‌رسد.

پنجشنبه ۱۴/۱۰/۱۳۵۷- ۴ژانویه ۱۹۷۹ – ۵ صفر ۱۳۹۹

ـ در ساعت ۱۷:۳۰ حدود ۵۰۰ نفر از مردم تهران در اطراف خانه یکی از مأموران در خیابان سبلان شمالی تظاهراتی برپا کردند که در نتیجه تیراندازی مأموران یک نفر مجروح شد و یک نفر نیز به شهادت رسید.

ـ بنابر گزارش روزنامه کیهان در پی تیراندازی یکی از مأموران و همسرش به روی مردم در شهر لار، یک نفر به نام محمدعلی طاهری به شهادت می‌رسد که به دنبال آن مردم نیز با حمله به این مأمور او را از پای درمی‌آورند. مجددا سه نفر از مأموران به سوی مردم تیراندازی می‌کنند که دو نفر به نام های احمد خلیل‌زاده و مهدی رستگار شهید و هفت نفر مجروح می‌شوند. بعد از این حادثه آیت‌الله سید عبدالعلی آیت‌اللهی و جامعه روحانیت لار به مدت یک هفته در این شهر اعلام عزا کردند . ساواک در گزارش خود شمار مجروحان را ۸ نفر اعلام کرد.

ـ بنابر گزارش روزنامه آیندگان در پی ورود کماندوها از رشت به لنگرود و درگیری با مردم، جوانی به نام محمدعلی شعبانی به شهادت رسید و ۳ نفر مجروح شدند.

ـ بنابر گزارش روزنامه کیهان یک آموزگار ۲۰ساله در بندر گز به شهادت رسید.

ـ بنابر گزارش ساواک در پی تظاهراتی که در مراغه برپا شد، دو سینما، دو شعبه بانک و… به آتش کشیده شد و بر اثر تیراندازی مأموران ۲ نفر شهید و ۴ نفر مجروح شدند.

جمعه ۱۵/۱۰/۱۳۵۷ – ۵ ژانویه ۱۹۷۹ – ۶ صفر ۱۳۹۹

ـ صبح امروز در پی تظاهراتی که در کاشان برپا شد، بر اثر تیراندازی مأموران ۵ نفر مجروح شدند و یک نفر به نام اکبر نقاده به شهادت رسید. روزنامه کیهان شمار مجروحان را ۸ نفر گزارش کرد.

ـ بنابر گزارش ساواک در پی تظاهراتی که در راور ـ استان کرمان ـ برپا شد، بر اثر تیراندازی مأموران چند نفر مجروح شدند و یک نفر به شهادت رسید.

ـ صبح امروز حدود ۱۵۰۰ نفر از انقلابیان روستاهای اطراف اراک، ضمن برپایی تظاهرات با عده‌ای از اهالی شاهدوست درگیر و در نتیجه دخالت مأموران، ۷ نفر از آنها مجروح شدند.

ـ بنابر گزارش ساواک تظاهراتی در میناب برپا شد که در نتیجه درگیری‌هایی که میان دو گروه موافق و مخالف ایجاد شد، موافقان حکومت با پشتیبانی مأموران، برخی از خانه‌ها و مغازه‌های مردم را تخریب کردند و در نهایت ۱۳ نفر مجروح شدند.

ـ در ساعت ۳، در پی حمله مسلحانه به ژاندارمری بخش کهک ـ از توابع شهرستان قم ـ چند نفر از مأموران و مهاجمان کشته و عده‌ای نیز مجروح شدند.

ـ در ساعت ۱۶ تظاهراتی در ساری با شرکت جمعیتی حدود ۲هزار نفر برپا شد. در این تظاهرات چند شعبه بانک و مغازه به آتش کشیده شدند و در نتیجه درگیری با مأموران، یک نفر مجروح شد. روزنامه اطلاعات به تاریخ ۱۹/۱۰/۵۷ اعلام کرد که یکی از مجروحان امروز ساری به شهادت رسیده است.

شنبه ١۶/١٠/١٣۵٧- ۶ ژانویه ١٩٧٩- ٧ صفر ١٣٩٩

ـ در ساعت ۱۷:۳۰، در پی تجمع عده‌ای از مردم تهران در کیوسک روزنامه‌فروشی در چهارراه کوکاکولا، مأموران با آنها برخورد کردند که در نتیجه ۵ نفر مجروح شدند. بنابر گزارش روزنامه کیهان یکی از مجروحان در بیمارستان به شهادت رسید. این روزنامه در خبری که روز بعد به چاپ رساند به نقل از مردم نوشت که در پی این تیراندازی ۳ نفر شهید، ۶ نفر مجروح و بیش از ۴۰ نفر دستگیر شدند.

ـ بعد از ظهر امروز حدود ۵ هزار نفر از مردم بندرشاه پس از برگزاری مجلس ختم سومین روز شهادت غلامرضا اسدی‌عرب، تظاهراتی علیه رژیم برپا کردند. در این تظاهرات بر اثر تیراندازی مأموران ۶ نفر شهید و ۵ نفر مجروح شدند. ساواک در گزارش دیگری شمار مجروحان را ۹ نفر و شهدا را ۶ نفر گزارش داد.

ـ بنابر گزارش روزنامه کیهان گروهی از چماق به دستان به خانه‌های برخی از دبیران بخش ماسال – ۳ کیلومتری صومعه‌سرا- حمله کردند و یک دبیر به نام احمد سالمی را به شدت مجروح نمودند. در این درگیری اموال مردم نیز توسط چماق‌داران به آتش کشیده شد.

ـ بنابر گزارش روزنامه کیهان در پی تظاهراتی که در بانه ـ استان کردستان ـ برپا شد، مأموران با تیراندازی به سوی تظاهرکنندگان، ۲ نفر از آنها را به شهادت رساندند که در نتیجه مردم نیز با سلاح‌های مختلف به سوی پادگان تیراندازی کردند. بنابر گزارش ساواک در این تظاهرات ۲ نفر مجروح شدند و یک نفر به شهادت رسید و امور شهر از نظارت و قدرت مراجع انتظامی خارج شد.

ـ بنابر گزارش روزنامه اطلاعات در پی تظاهراتی که در اراک برپا گردید، عده‌ای مجروح شدند و چندین شعب بانک نیز به آتش کشیده شد.

یکشنبه ۱۷/۱۰/۱۳۵۷- ۷ ژانویه ۱۹۷۹ – ۸ صفر ۱۳۹۹

ـ بنابر گزارش روزنامه کیهان تعداد شهدای کرمانشاه در سه روز خونین ۱۰، ۱۱ و ۱۲ دی، ۱۸۶ نفر تخمین زده شد.

ـ بنابر گزارش روزنامه اطلاعات دو پزشک به نام‌های دکتر عباس صفوی و دکتر محبوبه افراز در تظاهرات امروز تهران به شهادت رسیدند.

ـ بنابر گزارش روزنامه کیهان، در پی تظاهراتی که در تهران برپا شد چند نفر مجروح شدند و یک نفر به شهادت رسید.

ـ بنابر گزارش روزنامه اطلاعات، شماری از مردم تهران پس از اجتماع در مقابل بیمارستان بهداری به منظور شرکت در تشییع جنازه یکی از شهدای روز گذشته چهارراه کوکا کولا، به دنبال آمبولانس حرکت کردند. این عده سپس در خیابان ابیانه هدف تیراندازی مأموران قرار گرفتند که در نتیجه ۵ نفر مجروح شدند و یک نفر به شهادت رسید.

ـ بنابر گزارش پلیس تهران در ساعت ۲۲ در پی به آتش کشیده شدن خانه یکی از مأموران، ۱۴ نفر به دست مأموران دستگیر شدند.

ـ بنابر گزارش روزنامه کیهان، در پی تظاهراتی که در ساوه با شرکت جمعیتی حدود ۱۰هزار نفر علیه دولت بختیار برپا گردید، بر اثر تیراندازی مأموران یک نفر مجروح شد.

ـ بنابر گزارش ساواک در ساعت ۱۱ حدود هزار نفر از مردم بندر گز پس از شرکت در مراسم تشییع یکی از شهدای این شهر اقدام به برپایی تظاهرات کردند که در نهایت در پی تیراندازی مأموران ۳ نفر مجروح شدند. رکن دوم ژاندارمری مازندران شمار تشییع‌کنندگان را ۱۰هزار نفر اعلام کرد.

ـ بنابر گزارش روزنامه کیهان در پی تظاهراتی که بعد از ظهر امروز در بخش سردرود از توابع تبریز برپا شد، ۲ نفر شهید و ۱۱ نفر مجروح شدند.

ـ بنابر گزارش روزنامه آیندگان، در پی تظاهراتی که در هشترود برپا شد، ۲ نفر به شهادت رسیدند.

ـ بنابر گزارش روزنامه کیهان در پی تظاهراتی که در پیرانشهر برپا شد، ۴ نفر مجروح شدند و یک نفر به شهادت رسید.

ـ در ساعت ۱۰، تظاهراتی در بندرعباس با شرکت جمعیتی حدود ۳هزار نفر علیه شاه و بختیار برپا شد. این تظاهرات در بعد از ظهر نیز ادامه یافت که در نتیجه تیراندازی مأموران ۷ نفر مجروح شدند. روزنامه کیهان شمار مجروحان را ۱۶ نفر اعلام کرد.

ـ بنابر گزارش ارتش، در پی تظاهراتی که در کنگاور برپا گردید بر اثر تیراندازی مأموران ۳ نفر به شهادت رسیدند و یک نفر مجروح شد.

ـ در پی تظاهراتی که در شاه‌آباد غرب برپا شد، بر اثر تیراندازی مأموران ۳ نفر مجروح شدند. ارتش شمار این تظاهرکنندگان را هزار نفر گزارش داد و اعلام کرد که در این تظاهرات چندین شعب بانک به آتش کشیده شدند و به برخی از اماکن اداری، خسارت وارد آمد.

ـ بنابر گزارش روزنامه کیهان در پی تظاهراتی که در سرپل ذهاب ـ استان کرمانشاه ـ برپا گردید شخصی به نام کریم کرمی‌جان به شهادت رسید و ۱۰ نفر مجروح شدند.

دو‌شنبه ۱۸/۱۰/۱۳۵۷ – ۸ ژانویه ۱۹۷۹ – ۹ صفر ۱۳۹۹

ـ از ساعت ۱۰ الی ۱۳، تظاهراتی در شهرری برپا شد که بر اثر مداخله مأموران ۹ نفر مجروح و ۳ نفر شهید و ۱۳ نفر دستگیر شدند. برخی از مطبوعات شمار تظاهرکنندگان شهرری را ۱۰هزار نفر و شمار مجروحان را ۱۵ نفر گزارش دادند. پلیس تهران نیز در گزارشی از این تظاهرات تعداد شهدا را ۶ نفر و مجروحان را ۷ الی ۸  نفر اعلام کرد.

ـ در ساعت ۸:۳۰، شماری از مردم قم تظاهراتی برپا کردند و ضمن سردادن شعار، خانه دو نفر از کارمندان ساواک را به آتش کشیدند. در این تظاهرات دو نفر بر اثر تیراندازی مأموران به شهادت رسیدند.

ـ بنابر گزارش روزنامه کیهان، ۱۵هزار نفر از مردم پیشوا – ورامین- به مناسبت عزای عمومی راهپیمایی کردند و شعارهایی علیه رژیم سردادند. ساواک نیز در گزارشی از این تظاهرات خبر از شهادت ۳ نفر از اهالی این شهر داد.

ـ بنابر گزارش ساواک در پی تظاهراتی که در خوزستان برپا گردید شیشه‌های یکی از شعب بانک شکسته و یک اتومبیل به آتش کشیده شد و در پایان بر اثر دخالت مأموران ۳ نفر مجروح و ۴۰ نفر دستگیر شدند.

ـ بنابر گزارش ساواک سوسنگرد، تظاهراتی در این شهر با شرکت جمعیتی حدود ۵هزار نفر برپا گردید که در پایان بر اثر تیراندازی مأموران ۲ نفر شهید و ۷  نفر مجروح شدند.

ـ در ساعت ۸ در پی تظاهراتی که در بهبهان با شرکت جمعیتی حدود ۵۰هزار نفر برپا شد، بر اثر تیراندازی مأموران ۹ نفر مجروح شدند. بنابر گزارش ساواک حال ۲ نفر از آنها رضایت‌بخش نبود.

ـ بنابر گزارش ساواک تبریز، در پی تظاهراتی که با شرکت ۲۰هزار نفر در این شهر برپا گردید، چند شعب بانک، سینما و برخی دیگر از اماکن اداری به آتش کشیده شد و بر اثر تیراندازی مأموران ۲ نفر مجروح شدند. روزنامه کیهان شمار تظاهرکنندگان این شهر را ۲۰۰هزار نفر گزارش داد.

ـ بنابر گزارش روزنامه آیندگان، در پی تظاهراتی که در اسکو برپا شد، یک سینما و شش شعبه بانک به آتش کشیده شد و یک کارخانه ریسندگی و ساختمان‌های اداری شهرداری و بخشداری مورد حمله قرار گرفت. در این تظاهرات بر اثر تیراندازی مأموران ۸  نفر مجروح شدند.

ـ بنابر گزارش ساواک در ساعت ۱۲ شماری از مردم مبارکه اصفهان قصد تصرف پاسگاه را داشتند که بر اثر تیراندازی مأموران ۳ نفر مجروح شدند و یک نفر به شهادت رسید. روزنامه‌های اطلاعات در گزارشی از این وقایع نوشت که پس از برگزاری مراسم گرامیداشت شهدای شهرهای ایران، مردم مورد تهاجم مأموران قرار گرفتند و در نتیجه تیراندازی از سوی مأموران، کبری سلیمانی به شهادت رسید و ۶ نفر مجروح شدند.

ـ در ساعت ۹ پس از محاصره ساختمان ساواک یزد توسط مردم، مأموران اقدام به تیراندازی به سوی مردم کردند که در نتیجه ۳ نفر شهید و ۱۶ نفر زخمی شدند. روزنامه کیهان شمار شهدا را ۴ نفر نوشت و یک روز بعد خبرگزاری پارس تعداد شهیدان را ۴ نفر و مجروحان را ۶۰ نفر گزارش داد.

ـ بنابر گزارش روزنامه کیهان در ساعت ۱۲، زمانی که مردم قم قصد داشتند به منظور برگزاری نماز به میدان امام خمینی بروند، مأموران شهربانی به سوی آنها تیراندازی کردند که در پی آن ۷ نفر مجروح شدند.

ـ بنابر گزارش روزنامه کیهان، حدود ۶هزار نفر از مردم سوسنگرد و بخش‌های اطراف پس از اجتماع در مسجد جامع اقدام به برپایی راهپیمایی کردند. این عده پس از اینکه با سنگ به باشگاه افسران شهربانی حمله کردند هدف تیراندازی مأموران قرار گرفتند که در نتیجه ۴ نفر شهید و ۸ نفر مجروح شدند.

ـ بنابر گزارش روزنامه بورس به دنبال مراسم سخنرانی در حسینیه بهبهانی‌های آبادان، مردم ضمن در دست داشتن عکس‌هایی از امام اقدام به برپایی تظاهرات کردند. روزنامه کیهان نام دو تن از مجروحان تظاهرات امروز آبادان را به چاپ رساند. ساواک نیز در گزارشی اعلام کرد که سه نفر بر اثر تیراندازی مأموران مجروح شدند.

– بنابر گزارش روزنامه کیهان در پی تظاهراتی که در شهرستان خرم‌آباد برپا شد بر اثر تیراندازی مأموران ده‌ها نفر مجروح شدند. ساواک در گزارشی شمار مجروحان را ۵ نفر گزارش داد و گزارش دیگری اعلام کرد که ۱۸ نفر مجروح و عده‌ای نیز کشته شده‌اند.

ـ بنابر گزارش ساواک در ساعت ۱۱:۳۰ حدود هزار نفر از مردم ساری ضمن برپایی تظاهرات قصد داشتند مجسمه شاه را به پایین بکشند که هدف تیراندازی مأموران قرار می‌گیرند و در نتیجه ۲ نفر شهید و ۱۰ نفر مجروح شدند. روزنامه کیهان به نقل از اظهارات شاهدان شمار شهدا را بیش از ۱۲ نفر و مجروحان را بیش از ۲۰ نفر گزارش داد و همچنین اعلام کرد این تیراندازی زمانی آغاز شد که تظاهرکنندگان قصد داشتند به سربازان گل دهند.

ـ بنابر گزارش روزنامه کیهان در پی تظاهراتی که در بابل برپا شد ۳ نفر مجروح شدند.

ـ بنابر گزارش روزنامه آیندگان در پی تظاهراتی که در فریدونکنار برپا شد، بر اثر تیراندازی مأموران حداقل ۲ کودک و شخصی به نام علیرضا شفیع به شهادت رسیدند. همچنین تیراندازی مأموران به یک مینی‌بوس نیز، عده‌ای شهید و مجروح بر جای گذاشت.

ـ بنابر گزارش روزنامه کیهان در پی تشییع جنازه یکی از شهدای کاشمر، مأموران به روی مردم این شهر آتش گشودند که در نتیجه ۲ نفر شهید و ۷ نفر به شدت مجروح شدند.

ـ بنابر گزارش روزنامه کیهان در پی تظاهراتی که در شاه‌آباد غرب برپا گردید، چند ساختمان دولتی به آتش کشیده شد و بر اثر تیراندازی مأموران ۱۰ نفر مجروح شدند. خبرگزاری پارس نیز در گزارشی از تظاهرات امروز این شهر، از شهادت یکی از تظاهرکنندگان خبر داد.

ـ از ساعت ۱۶ الی ۱۹ تظاهراتی در پیرانشهر با شرکت جمعیتی حدود ۵هزار نفر برپا شد. در این تظاهرات در پی تیراندازی مأموران ۴ نفر مجروح شدند و یک نفر به شهادت رسید.

سه‌شنبه ١٩/١٠/١٣۵٧- ٩ ژانویه ١٩٧٩- ١٠ صفر ١٣٩٩

ـ بنابر گزارش روزنامه کیهان در پی تظاهراتی که در نیارق ـ از روستاهای اطراف اردبیل – برپا شد، ۶ نفر شهید و ۱۹ نفر مجروح شدند (این روزنامه تاریخ دقیق حادثه را یاد نکرد).

ـ بنابر گزارش روزنامه کیهان در پی برخوردی که میان مأموران ژاندارمری و مردم در مریوان پدید آمد، ۱۱ نفر مجروح شدند و یک نفر به شهادت رسید (روزنامه کیهان نوشت که منشأ این درگیری به قصد ازدواج یکی از مأموران دولتی با یک دختر در روستاهای مرزی این منطقه مربوط می‌شد).

ـ بنابر گزارش روزنامه آیندگان شماری از مردم سیاهکل ضمن یورش به پاسگاه قصد تصرف آن را داشتند که در پی تیراندازی مأموران عده‌ای مجروح شدند.

ـ بنابر گزارش روزنامه کیهان، بعد از ظهر امروز در پی تظاهراتی که در یزد برپا شد شخصی به نام محمدرضا مزیدی به شهادت رسید و شمار شهدای این شهر در تظاهرات روز گذشته و امروز به ۵ نفر رسید.

چهار‌شنبه ۲۰/۱۰/۱۳۵۷ – ۱۰ ژانویه ۱۹۷۹ – ۱۱ صفر ۱۳۹۹

ـ بنابر گزارش ستاد بزرگ ارتشتاران از استان اصفهان، در ساعت ١۵:١١ شماری از اهالی دهنو به سوی ژاندارمری مبارکه حمله کردند که در نتیجه تیراندازی مأموران ۳ نفر مجروح شدند و یک زن به شهادت رسید.

ـ بنابر گزارش روزنامه کیهان در پی تظاهراتی که در خرمشهر با شرکت جمعیتی حدود ۵هزار نفر برپا شد، بر اثر تیراندازی مأموران یک نفر مجروح شد. در این تظاهرات یک مغازه مشروب‌فروشی به آتش کشیده شد.

ـ بنابر گزارش روزنامه اطلاعات، در پی تظاهراتی که در شوشتر با شرکت جمعیتی حدود ۱۵ هزار نفر برپا شد، یک مغازه مشروب‌فروشی، دادگاه، ساختمان عوارض و… به آتش کشیده شدند و بر اثر تیراندازی مأموران پسر بچه ۱۱ ساله‌ای به شهادت رسید.

ـ بنابر گزارش ستاد بزرگ ارتشتاران حدود هزار نفر از مردم مسجد سلیمان ضمن حمله به پاسگاه قصد آزاد کردن دو نفر از تظاهرکنندگان را داشتند که بر اثر تیراندازی مأموران یک نفر شهید و یک نفر مجروح شدند.

ـ بنابر گزارش بولتن خبرگزاری پارس، مراسم بزرگداشتی در سوسنگرد به مناسبت شهادت چهار نفر از اهالی برگزار شد که در پایان ضمن برپایی تظاهرات و تیراندازی از سوی مأموران ۲ نفر به شهادت رسیدند.

ـ بنابر گزارش خبرگزاری پارس، ساواک یزد مورد حمله مردم قرار گرفت و به آتش کشیده شد و در پی درگیری مردم با مأموران ۸  نفر مجروح شدند و یک نفر به شهادت رسید.

پنجشنبه ۲۱/۱۰/۱۳۵۷ – ۱۱ ژانویه ۱۹۷۹ – ۱۲ صفر ۱۳۹۹

ـ بنابر گزارش روزنامه کیهان گروه‌هایی از مردم چالوس هنگام خروج از مسجد هدف تیراندازی مأموران قرار گرفتند که در نتیجه ۲ نفر مجروح شدند.

ـ بعد از ظهر امروز شماری از اهالی بخش لالی ـ از توابع شهرستان مسجد سلیمان – تظاهراتی علیه رژیم برپا کردند و در نهایت در پی تیراندازی مأموران ۳ نفر به شهادت رسیدند.

جمعه ۲۲/۱۰/۱۳۵۷ – ۱۲ ژانویه ۱۹۷۹ – ۱۳ صفر ۱۳۹۹

ـ بنابر گزارش روزنامه کیهان، در پی تظاهراتی که در جهرم برپا شد، یک پیرمرد ۸۰ ساله بر اثر تیراندازی مأموران مجروح شد.

ـ بنابر گزارش روزنامه کیهان در ساعت ۴، زمانی که عده‌ای از جوانان شهر فسا، انتظامات شهر را بر عهده داشتند، از سوی مأموران به آنها تیراندازی شد که در نتیجه ۲ نفر از آنها مجروح شدند.

ـ بنابر گزارش روزنامه کیهان حدود ۶هزار نفر از مردم رشت پس از اجتماع در مسجد کاسه‌فروشان اقدام به برپایی تظاهرات کردند که در پی تیراندازی مأموران یک نفر مجروح شد.

شنبه ۲۳/۱۰/۱۳۵۷- ۱۳ ژانویه ۱۹۷۹ – ۱۴ صفر ۱۳۹۹ ‌

ـ بنابر گزارش روزنامه کیهان در پی تظاهراتی که در مسجد سلیمان برپا گردید، بیمارستان مرکزی، ستون یادبود دبیرستان محمدرضا شاه و… به آتش کشیده شد و در نهایت بر اثر تیراندازی مأموران یک نفر به شهادت رسید و ۲ نفر مجروح شدند.

ـ بنابر گزارش روزنامه کیهان حدود ۴هزار نفر از مردم شمیران به سوی دانشگاه ملی (شهید بهشتی) حرکت کردند که در نهایت در پی تیراندازی مأموران ۳ الی ۴ نفر مجروح شدند.

ـ بعد از ظهر امروز حدود ۲هزار نفر از مردم زنجان پس از شرکت در مراسم چهلم یکی از شهدای این شهر، اقدام به برپایی تظاهرات کردند که در نهایت در پی تیراندازی مأموران ۳ نفر مجروح شدند.

یکشنبه ۲۴/۱۰/۱۳۵۷ – ۱۴ ژانویه ۱۹۷۹ – ۱۵ صفر ۱۳۹۹

ـ بنابر گزارش روزنامه اطلاعات در پی تظاهراتی که در مسجد سلیمان برپا گردید، یک نفر به شهادت رسید و ۸  نفر مجروح شدند.

ـ بنابر گزارش روزنامه اطلاعات، در اثر تیراندازی مأموران به سوی مردم بندرعباس، ۴ نفر مجروح شدند.

دو‌شنبه ۲۵/۱۰/۱۳۵۷- ۱۵ ژانویه ۱۹۷۹ – ۱۶ صفر ۱۳۹۹

ـ بنابر گزارش روزنامه کیهان در پی تظاهراتی که در جهان‌آباد ـ ۶ کیلومتری نهاوند ـ برپا شد، بر اثر تیراندازی مأموران ۲ نفر شهید و ۱۶ نفر مجروح شدند.

سه‌شنبه ۲۶/۱۰/۱۳۵۷ – ۱۶ ژانویه ۱۹۷۹ – ۱۷ صفر ۱۳۹۹

[روزنامه کیهان از خروج شاه ازایران خبر داد ]

ـ بنابر گزارش ساواک تهران در ساعت ۱۵:۱۵ یک دستگاه اتوبوس در میدان تجریش قصد زیر گرفتن سربازان نظامی را داشت که بر اثر تیراندازی مأموران ۲ نفر مجروح و سرنشینان اتوبوس دستگیر شدند.

ـ بنابر گزارش فصلنامه مطالعات تاریخی در برخی از نقاط تهران بر اثر تیراندازی نظامیان به روی مردم، تقی رفعت در خیابان نیاوران و علی محبعلی به شهادت رسیدند.

ـ بنابر گزارش فرمانداری نظامی تهران در ساعات منع عبور و مرور شبانه حدود ۳۷ نفر دستگیر شدند که ۷  نفر آنها نظامی و درجه‌دار نیروی هوایی بودند.

ـ بنابر گزارش ساواک در ساعت ۱۵:۵۰، شماری از مردم تهران، ضمن برپایی تظاهرات در خیابان دزاشیب سربازان را وادار می‌کردند تا علیه رژیم شعار دهند که در نتیجه مخالفت سربازان و تیراندازی از سوی‌ آنها، ۲ نفر مجروح و یک نفر به شهادت رسید.

چهار‌شنبه ۲۷/۱۰/۱۳۵۷- ۱۷ ژانویه ۱۹۷۹ – ۱۸ صفر ۱۳۹۹

ـ بنابر گزارش روزنامه کیهان، حدود ۳۵ هزار نفر از مردم اهواز، پس از اجتماع در دانشگاه جندی‌شاپور هدف حمله چماق به دستان و مأموران گارد قرار گرفتند. در پی این حمله ۳۵ اتومبیل دولتی و شخصی توسط نظامیان به آتش کشیده شد و به حدود ۴۷ مغازه خسارت وارد شد و به دنبال تیراندازی مأموران حدود ۶۹ نفر مجروح که در بیمارستان‌های جندی‌شاپور،‌ کوروش، رازی، سینا و… بستری شدند و ۳ نفر به شهادت رسیدند. روزنامه کیهان از قول سخنگوی جمعیت حقوقدانان تعداد شهدای این شهر را حداقل ۱۷ نفر و مجروحان را ۶۳ نفر اعلام کرد و افزود که بیش از ۲۰۰ اتومبیل به وسیله تانک درهم کوبیده شد و تعداد زیادی از منازل و مغازه‌ها به آتش کشیده شدند. (در منابعی که بعدها منتشر شد، علت طغیان نظامیان در اهواز به سخنرانی تحریک‌آمیز سپهبد جعفریان، استاندار خوزستان، نسبت داده شد).

ـ بنابر گزارش روزنامه اطلاعات، شماری از چماقداران و نظامیان در دزفول ضمن سردادن شعار جاوید شاه، رهگذران و صدها اتومبیل را به گلوله بستند. این روزنامه شمار شهدا را ۲۰ نفر و مجروحان را ۴۰ نفر گزارش داد. اداره روابط عمومی ستاد بزرگ ارتشتاران با صدور اطلاعیه‌ای عامل شروع این درگیری‌ها را به گردن مردم انداخت و در نهایت تعداد شهدا را ۶ نفر و مجروحان را ۲۰ نفر عنوان کرد و در خاتمه افزود که ارتش به سهم خود از این واقعه اظهار تأسف می‌نماید.

پنجشنبه ۲۸/۱۰/۱۳۵۷- ۱۸ ژانویه ۱۹۷۹ – ۱۹ صفر ۱۳۹۹
  • ساواک در گزارشی شمار دستگیر شدگان مناطق نه گانه تهران را ۵۹ نفر گزارش داد.
جمعه ۲۹/۱۰/۱۳۵۷- ۱۹ ژانویه ۱۹۷۹ – ۲۰ صفر ۱۳۹۹

ـ بنابر گزارش بولتن خبرگزاری پارس، در تظاهراتی که در طبس – استان خراسان – به وقوع پیوست، بر اثر تیراندازی مأموران ۴ نفر شهید و ۱۹ نفر مجروح شدند. در پی این حادثه، مردم استواری را که اقدام به این جنایت کرده بود، کشتند.

ـ بنابر گزارش روزنامه کیهان صبح امروز حدود ۲۵هزار نفر از مردم خوی به مناسبت فرا رسیدن اربعین حسینی اقدام به برپایی راهپیمایی کردند. در بعد از ظهر، گروهی چماق ‌به دست ضمن ورود به این شهر با مردم درگیر که در نتیجه ۵ نفر زخمی شدند. در پی این درگیری مجسمه شاه به پایین کشیده شد و ساختمان‌های تأمین اجتماعی و اداره فرمانداری به آتش کشیده شدند.

ـ بنابر گزارش روزنامه کیهان در پی گردهمایی اهالی نجف‌آباد در ورزشگاه، عده‌ای از چماق به دستان در یزدانشهر اقدام به برپایی تظاهرات در حمایت از رژیم کردند. این عده پس از آنکه مقابل عده‌ای از اهالی نجف‌آباد قرار می‌گیرند، اقدام به تیراندازی می‌کنند که در نتیجه حدود ۱۵ نفر به شهادت می‌رسند و عده‌ای نیز مجروح می‌شوند.

ـ در پی تظاهراتی که در هرسین ـ استان کرمانشاه ـ برپا گردید، میان موافقان و مخالفان حکومت درگیری ایجاد شد که در پی آن ۵ نفر مجروح شدند و یک نفر به شهادت رسید.

ـ در پی تظاهراتی که به مناسبت اربعین حسینی در صحنه ـ استان کرمانشاه ـ برپا گردید، میان موافقان و مخالفان درگیری پیش آمد که در نتیجه ۴ نفر مجروح شدند و یک نفر به شهادت رسید.

شنبه ۳۰/۱۰/۱۳۵۷- ۲۰ ژانویه ۱۹۷۹ – ۲۱ صفر ۱۳۹۹

– بنابر گزارش روزنامه کیهان، نوجوانی به نام علی‌زاده که به منظور گشت و پاس شب در جوادیه تهران توسط مردم انتخاب شده بود با شلیک سه گلوله توسط شخصی ناشناس به شهادت رسید.

ـ بنابر گزارش روزنامه کیهان گروهی از مردم قوچان که در اعتراض به اقدامات وحشیانه چماق به دستان در مسجد جامع اجتماع کرده بودند، با حمله چماق به دستان مواجه که در نتیجه ۱۰ نفر مجروح شدند و یک نفر به شهادت رسید.

ـ بنابر گزارش روزنامه کیهان، شماری از مردم شیروان پس از اجتماع در مقابل خانه کسی که گفته می‌شد از همکاران چماق به دستان است، هدف تیراندازی مأموران قرار گرفتند که در نتیجه ۲۰ نفر مجروح شدند و یک نفر به شهادت رسید.

ـ بنابر گزارش روزنامه کیهان، عده‌ای از چماق به دستان در مشکین‌شهر دست به تظاهرات زدند و شیشه‌های چند مغازه را شکستند. در پی این عمل چماق به دستان و اعتراض و درگیری مردم با آنها، یک نفر کشته شد.

ـ در پی شهادت یکی از تظاهرکنندگان روز گذشته شهر صحنه ـ استان کرمانشاه ـ حدود ۱۵هزار نفر از مردم این شهر جنازه این شهید را تشییع کردند که این بار نیز بر اثر حمله چماق به دستان ۲ نفر به شهادت رسیدند.

[۱] . نام خانوادگی این شهید در گزارش روزنامه کیهان، «دهقان» ذکر شده است.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.