تازه ها خبر

آیت الله شهید سید مصطفی خمینی الگوی حوزه انقلابی/ گزارش نشست

گزارش نشست تخصصی آیت الله شهید سید مصطفی خمینی الگوی حوزه انقلابی
در چهل و یکمین سالگرد شهادت آیت الله سید مصطفی خمینی جهت تجلیل از مقام ایشان و باز شناسی اندیشه انقلابی این شهید بزرگوار نشستی با عنوان«آیت الله شهید سید مصطفی خمینی الگوی حوزه انقلابی» و با سخنرانی تاریخ نگار انقلاب اسلامی حجت الاسلام والمسلمین سید حمید روحانی در روز دوشنبه ۳۰ مهر ۱۳۹۷ در دانشگاه معارف اسلامی قم برگزار شد.
استاد روحانی در ابتدای بحث، برخورداری از تربیت اسلامی را لازمه انقلابی بودن بر شمرد و امام خمینی (ره) را مصداق بارز یک شخصیت تربیت یافته اسلامی دانست و افزود، روحانیتی که تربیت یافته اسلامی نباشد خیانتهای گسترده ای را بر جامعه وارد می کند و غرب نیز به دنبال تربیت غربی است و از هر کس که مربی تربیت اسلامی باشد می ترسد و با او مقابله می کند.
ایشان در ادامه با بر شمردن ویژگی‌های اخلاقی امام (ره)، رمز پیروزی ایشان را عنصر تربیت ناب اسلامی معرفی و اضافه نمود؛ امام دارای ۳ ویژگی مراقبه ، اراده قوی، و از خود گذشتگی بودند که در سایه این ۳ ویژگی اخلاقی توانستند به کمالات بسیار زیادی دست یابند.
این استاد تاریخ انقلاب، در ادامه با اشاره به تربیت یافتن سید مصطفی خمینی در مکتب امام خمینی(ره)، ویژگی های تربیتی و اخلاقی شهید سید مصطفی خمینی را در چند محور مورد بررسی قرار داد:
اول آنکه ایشان به شدت ساده زیست بود بطوری که  صدها هزار تومان از وجوهات در اختیار داشت اما هرگز برای مصارف شخصی از آن استفاده نکرد تا جایی که گاهی به حمامی هم بدهکار می شد.
دومین ویژگی شهید سید مصطفی خمینی از دیدگاه حجت الاسلام سید حمید روحانی، دوری ایشان از آقازادگی بود هیچگاه سعی نکرد از این موقعیت مرجعیت امام به نفع خودش استفاده کند .
 سومین ویژگی شهید آیت الله سید مصطفی خمینی رحمهالله علیه دست گیری از مستضعفان و نیازمندان بود و در حالی که خود در سخترین شرایط از حیث مادی به سر می برد همیشه در تلاش بود تا مشکلات دیگران را بر طرف کند.
سید مصطفی به خدا عشق می ورزید و کسی که به خدا عشق بورزد به مردم هم عشق می ورزد. و این عدم توجه به مردم که در بعضی مسئولین دیده می شود نشان از این دارد که اینها با مردم بیگانه هستند و درواقع از خدا بیگانه هستند وقتی کسی از خدا بیگانه شد از مردم هم بیگانه می شود.
از دیگر ویژگی های این شهید بزرگوار شهامت و شجاعت بود جایی که می‌دید خلاف شرعی صورت می گیرد بدون ترس به مقابله باآن می پرداخت.
و نهایتاً مهمترین ویژگی آیت الله شهید سید مصطفی خمینی عشق و ارادتی بود که به ائمه اطهار داشت و معتقد بود باید سیره ائمه معصومین را بطور کامل تبیین کرد اما شهادت زودهنگام ایشان اجازه نداد این کار به پایان برسد.
 حجت السلام والمسلمین سید حمید  روحانی در ادامه با توجه به ویژگی های آقا سید مصطفی خمینی الگوی انقلابی بودن و راه مقابله با ضد انقلاب را توجه به سه مساله اساسی برشمرد:
۱- تهذیب، ۲- همراهی با مردم، ۳- و زنده نگه داشتن سیره امام خمینی.
استاد روحانی  درادامه افزودند: ما اگر می خواهیم از خیل خطرها و لغزشها مصون بمانیم باید راه امام وشهید سید مصطفی خمینی را بشناسیم و به آن توجه کنیم اگر به این موضوع توجه کنیم امید هست که از خطر رهایی پیدا کنیم.
 استاد  روحانی در پایان با اشاره به عملکرد دولتمردان امروز جمهوری اسلامی گفتند:امروز نا اهلانی که بر کشور ما مسلط شده اند تمام تلاششان این است که راه امام را و اندیشه های امام را به طور کلی فراموش سازند. امام به این ملت عزت و کرامت بخشید اما این دولت نا اهل سعی می کند بی غیرتی و بی تفاوتی را در میان مردم رواج بدهد.
ایشان در پایان با انتقاد از عملکرد دولت اعتدال اضافه نمود:اینها به دنبال این هستند که بتوانند ما را از آن عزت و سربلندی که داشتیم باز بدارند و ملّت را برگردانند به دوران شاه تا آمریکا بتواند دو باره بر این کشور حاکم شود.
این نشست که به همت انجمن علمی دانشجویی انقلاب اسلامی در دانشگاه معارف اسلامی برگزار شد تعداد زیادی از دانشجویان و علاقمندان مطالعات انقلاب اسلامی قم در آن حضور یافتند. بخش پایانی این جلسه با پرسش و پاسخ همراه بود که مسائل چالشی و مهمی در آن مطرح گردید. متن کامل این نشست به همراه پرسش ها و پاسخ های آن به زودی در همین پایگاه منتشر خواهد شد.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.